Sözler Sitesi
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Resimli Sözler, Sevgiliye Sözler

V Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

0

V Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamlarını sayfamızda bulabilirsiniz, facebook, twitter, whatsapp üzerinden sevdiklerinizle ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

V Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

Vakit, nakittir. : Zaman çok değerlidir, boş yere harcanmamalıdır.

Vakitsiz öten horozun başını keserler. : Her söz yerinde ve zamanında söylenmelidir, zamansız ve yersiz söylenen sözler büyük zararlara yol açabilir.

Var eli titremez. : Varlıklı kimse, uzun boylu düşünmeden hayırlı işlere yardım eder.

Var evi kerem evi, yok evi verem (elem) evi. : Varlıklı ailenin durumu konuk ağırlamaya, gereken yerlere yardım etmeye, armağanlar vermeye elverişlidir yoksul ailenin evinde sıkıntı ve dertten başka bir şey bulunmaz.

Var ne bilsin yok hâlinden. : Varlıklı olan, yoksulun ne denli sıkıntı içinde bulunduğunu bilmez.

Var varlatır, yok söyletir. : Varlık, kişiye yüksekten atma ve varlığını artırma gücü verir yokluk ise ancak sızlanmaya, yakınmaya yol açar.

Vardığın yer körse, sen de bir gözünü kapa. : Girdiğin çevrede rahat etmek istiyorsan sana ters gelse bile çevrene uyum sağlamasın.

Varını veren utanmamış. : Kendisinden bir şey istenen kimse elinde ne varsa onu verebilir bunun az olmasından veya düşük nitelikte bulunmasından utanç duymamalıdır.

Varışına gelişim, tarhana aşına bulgur aşım. : Sen bana ne kadar değer verir, yakınlık gösterirsen benden de o ölçüde karşılığını alırsın.

Varlığa darlık olmaz. : Zengin olanın gücü her şeye yeter.

İlginizi Çekebilir

Öfke Mesajları

Varsa (var mı) pulun herkes kulun yoksa (yok mu) pulun dardır yolun. : Zengin olana herkes hizmet eder, fakir olana ise kimse yüz vermez.

Vasiyet ölüm getirmez. : Üzülecek bir durum meydana gelirse ne yapılacağını şimdiden kararlaştırmak o üzücü durumun gelmesine yol açmaz.

Ver yiğidi yiğide, mevla rızkın yetire. : İki gencin evlenmesini kolaylaştırınız, tanrı rızıklarını verir.

Ver yiyeyim, ört uyuyayım gözle, canım çıkmasın. : Başkalarının sırtından geçinmeye alışmış kişi en hayati sorunlarının bile çözümünde kendisine hizmet edecek birini arar.

Veren el, alandan üstündür. : Yardımını esirgemeyen, eli açık olan kimseye herkes saygı gösterir.

Veren eli herkes öper. : Yardımını esirgemeyen, eli açık olan kimseye herkes saygı gösterir.

Veresiye (borca) şarap içen, iki kez (kere) sarhoş olur. : Veresiye alışveriş eden iki kez sarsılır malı aldığı zaman bir süre sonra para ödemenin üzüntüsünü çeker, ödeme zamanı gelince de karşılıksız ödeme yapıyormuş gibi sıkılır.

Verirsen doyur, vurursan duyur. : Yaptığınız iş, amacın gerçekleşmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Verirsen veresiye, batarsın kara suya. : Veresiye verdiğinde alanların borçlarını ödememeleri durumunda sen zor durumda kalabilirsin.

Vermeyince (vermemiş) mabut, neylesin sultan mahmut. : Tanrı, rahat bir yaşam veya yetenek kısmet etmemişse kulun elinden bir şey gelmez.

Vurduğunu öldür, yedirdiğini doyur. : Yaptığınız iş, amacın gerçekleşmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Vücut kocar, gönül kocamaz. : Kişi ihtiyarlar ama gönlü taze kalır, sevgisi eksilmez.

Bu sözlere tepkiniz nedir?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Ediyorum Daha fazla oku