Aliya İzzetbegoviç Sözleri

Aliya İzzetbegoviç Sözleri sayfamızda boşnak bilge kral ile ilgili söylenmiş sözleri sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsin…

Aliya İzzetbegoviç Sözleri

Bizi, yok etmekle tehdit ediyorlar. Ama bilsinler ki müslümanlar yok olmayacaktır.

Yugoslavya hükümetini diyemem ama yugoslavya’yı çok severim. Fakat itiraf edeyim ki özgürlüğü daha çok severim.

Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, bosna’nın özünü de zedeliyor.

Bu adil bir barış olmayabilir; fakat süren bir savaştan daha iyidir. (bosna savaşını bitiren dayton anlaşmasını imzalarken).

Savaş zamanı aliya izzetbegovic kentte yürürken sırplar tarafından bombardıman başlar. Yere yatan bir kadın “-başkanım yatın lütfen bombardıman başlad...

Sanat için soyunana alkış tutanlar allah için giyinene neden zulmeder?

Bize saldıranlar, hazreti isa’nın bütün sözlerini çiğnemişlerdir. Irza tecavüz, masumları katletmek hiçbir dine sığmaz. Onlar cani ve sadece canidir. …

Aslına bakarsanız içinde yaşadığımız mekan ve çağdan dolayı bir katliam beklemiyorduk. Yaşadığımız mekan, avrupa. İçinde bulunduğumuz çağ, yirminciyüz…

Dünya üzerindeki müslümanlaın vaziyetini düşündüğümde ilk sorum hep şu olur: acaba hak ettiğimiz kaderi mi yaşıyoruz, acaba vaziyetimiz ve mağlubiyetlerimiz konusunda daima başkaları mı suçlu? eğer biz suçluysak -ki ben böyle olduğu kanatindeyim- yapmamız.

Okumak özgürlüktür.

Tanrısız ve insansız bir dünya cenneti kurmayı hayal edenler, bu hayallerinin enkazı altında kalmaya mahkûmdurlar.

Bir kelimeyi hiç aklınızdan çıkarmayın: devlet. Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgarda savrulup gider.

Kaybedenlere karşı duyduğumuz sempati asla aklımızdan kaynaklanmamaktadır,bu sadece öldükten sonra anlayabileceğimiz yani bu dünyaya ait olmayan bir duygudur.

Ben müslümanım ve müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü islam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesir.

Uzun hayatım boyunca pek çok iş yaptım. Ancak bugüne kadar ki en zor işim dayton’daki anlaşma masasına oturmak oldu. Benim derdim sozlersitesi.com muzaffer bir komutan olarak anılmak değil ülkeme koltuğumun altında makul bir barış anlaşması ile dönmekti. Sırplar sadece be.

Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.

Ben avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de batı’nın gözü önünde; batı medeniyeti adına.

Hiçkimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın.

İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes,.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir