Carlo Collodi Sözleri

Carlo Collodi Sözleri sayfamızda Carlo Collodini söz ve özdeyişleri sayfamızda bulabilir, facebook, twitter, whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz sozlersitesi.com ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Carlo Collodi Sözleri

Carlo Collodi Hakkında

Carlo Lorenzini (d. 24 Kasım 1826, Floransa – ö. 26 Ekim 1890, Floransa) İtalyan İtalyan gazeteci ve yazardır. Pinokyo romanının yazarı olarak ve genellikle Collodi takma adıyla bilinir.

Carlo Lorenzini, yoksul bir ailenin çocuğu olarak Floransa’da dünyaya geldi. Gençliğinde ilahiyat okulunda okudu, ama Avusturya’ya karşı sürdürülen mücadelede Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketini desteklemek için gazeteciliğe başladı.

Ünlü takma adı Collodi, annesinin doğduğu yerin adıdır. Başlangıçta bu adı 1848’de kendi kurduğu mizah dergisi Il Lampione’deki (Sokak Lambası) yazılarını imzalamak için kullanmıştı.

Dergi kurulduktan birkaç ay sonra sansür dairesi tarafından kapatıldı; ama Collodi yılmayarak 1853’de La Scaramuccia (Didişme) adlı yeni bir dergi kurdu. 1859’a kadar gazeteciliği sürdürdü, sonra Giuseppe Garibaldi’nin özgürlük mücadelesi veren kuvvetlerine katıldı. 1861’de İtalya Krallığı kurulunca, gazeteciliği ve silahlı eylemleri bırakarak şehri Floransa’ya geri döndü ve resmi görevler üstlendi:

Önce sansür dairesinde çalıştı (onun gibi sansürden olumsuz etkilenmiş birisi için ilginç bir seçimdi bu), https://sozlersitesi.com/carlo-collodi-sozleri/ sonra valilikte görev aldı. Edebiyat çalışmalarına hiç ara vermemiş olmasına karşın, 1875’e kadar dikkat çekici bir başarı sağlayamadı. 1875’de, Floransalı bir yayınevi için Perrault’nun masallarını İtalyancaya çevirdi.

Bu çeviri çalışması, çocuk edebiyatının büyülü dünyasını daha yakından tanımasını sağladı ve onu sozlersitesi.com derinden etkiledi. Perrault çevirileriyle başlayan çalışmalarının doruk noktasını Pinocchio (Pinokyo) oluşturacaktı.

Sözleri

Ölüleri suçlamak neye yarar? Ölen ölmüş, yapılacak en iyi şey öleni rahat bırakmak! (Sf: 62 ? İş Bankası Kültür Yay. – 9. Baskı)

Açlık gerçek olduğu zaman sozlersitesi.com  yiyecek başka şey de yoksa, sarmaşık tohumu bile tatlı gelir insana! Açlık naz dinlemez. (Sf: 66 ? İş Bankası Kültür Yay. – 9. Baskı)

“Şunu aklından çıkarma budala! Okumaktan vazgeçip, kitaplara, okula sırt çeviren ve kendini sadece eğlenceye veren çocukların sonu hep felaket olur. Benim başıma geldi de oradan biliyorum. Bugün ben ağlıyorum, ama yarın senin de ağlayacağın günler gelecek... fakat o zaman, iş işten geçmiş olacak...” (S. 159)

Şunu aklından çıkarma budala ! Okumaktan vazgeçip, kitaplara okula sırt çeviren ve sozlersitesi.com kendini sadece eğlenceye veren çocukların sonu hep felaket olur. Benim başıms geldi de oradan biliyorum. Bugün ben ağlıyorum, ama yarın sen in de ağlayacağın günler gelecek...Fakat o zaman iş işten geçmiş olacak...


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir