Doğa Sözleri

Doğa Sözleri sayfamızda sozlersitesi.com doğa ile ilgili sözleri sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Doğa Sözleri

İnsanın öğretmeninin doğa, kitabın insanlık ve okulunun yaşam olduğu bir gün gelecek mi?

Halil Cibran

Doğayı daha fazla gözlemlersen onun tüm varlıkları ile devasa bir organizasyon olduğunun farkına sozlersitesi.com varırsın. Benim sadece doğal fenomenleri gözlemleyerek bir yaratıcının varlığı sonucuna ulaştığım büyük bir anlayış var orada.

Carlo Rubbia

İnsanlar doğa güçleri üzerindeki hakimiyetlerini o denli arttırmış durumdalar ki, bunların yardımıyla birbirlerini son insana varana dek ortadan kaldırmaları işten değildir. Bunu kendileri de bildiklerinden, günümüzdeki huzursuzluklarının, mutsuzluklarının ve kaygılı hallerinin esaslı bir bölümü buradan kaynaklanıyor.

Sigmund Freud

Öyle görünüyor ki doğa her insana, daha doğuşunda, iyilikler ve kötülükler için sınırlar çizmiştir.

La Rochefoucauld

Doğa bizi asla kandırmaz; bizi kandıran hep kendimiz olmuşuzdur.

Jean-Jacques Rousseau

Tabiat; bize bilginin tohumlarını vermiştir, bilginin kendisini değil.

Seneca

Hakarete uğramış doğa ile suçlu bir kalbin öcü,insan adaletinden çok daha güçlüdür!

Dostoyevski

Doğa bekçi ile değil, sevgi ile korunur.

Anonim

Yaptığımız hataların büyük çoğunluğu kendi ürünümüzdür; doğanın sunduğu basit, düzenli ve yalnız hayatı bırakmayarak hepsinden kurtulmuş olabilirdik. Doğa, insanın sağlıklı olmasını istediyse, şunu belirtme cesaretini kendimde görüyorum ki, derin düşünce doğallığa zıt bir insan halidir ve düşünen bir insan, yozlaşmış bir hayvandır.

Jean-Jacques Rousseau

Hiç ırmak görmemiş biri ilk kez bir ırmak gördüğünde, deniz sanmış onu. Biz en büyük bildiğimiz şeyleri, doğanın o konuda ki son sınırları sayarız.

Montaigne

Sevgi dolu doğa bizi ağlatsa da, aklın neşesidir doğanın gözyaşları.

William Shakespeare

Ağaç maziyi istikbale bağlar, size sabrı öğretir, beraber yaşamanın, birbirine faydalı olmanın zevkini verir.

Marcel Proust

Güzellik, doğanın kadınlara verdiği ilk armağan, aynı zamanda geri aldığı ilk şeydir.

Fransız Atasözü

Para umrumda değil. Benim derdim bir iz bırakmak ve bunu bu şekilde yapabileceğimi biliyorum. sozlersitesi.com Her zaman daha iyisini yapmak için bir fırsat vardır. Doğayı yok etmektense insanlara doğa ile iç içe bir yaşam sunmak benim için daha anlamlı.

Jennifer Probst

Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.

Paul Ehrlich

Doğa, bilgilerimizin kaynağıyla hayatın kaynağının aynı olmasını istemiştir; yaşamak için izlenimler edinmeliyiz; bilmek için izlenimler edinmeliyiz.

Michel Foucault

Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonraAncak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.

Kızılderili Atasözü

Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.

Mahatma Gandhi

Modern uygarlığı kurmak için insanlar nehirlere barajlar kurdu, yağmur ormanlarını kesti, bataklıkları kuruttu, milyarlarca hayvanı katletti. Vahşi hayat yerine sosyal ve doğal dünyayı harmanlamaktan uzak, ekolojiye saygı duymayan geniş cam, çelik ve beton imparatorluklar kurdular. “Kalkınma” adına modernite sozlersitesi.com, biyoçeşitlilik hayvanat bahçesi kafeslerinde ve donmuş DNA tüplerinde hayatta kalmaya çalışırken yaban otlakları birkaç koruma alanına indirgedi. Doğayı hakimiyet altına alma maceramız –“kalkınmamız– otobanlarla, gökdelenlerle, fast food mekanlarıyla, büyük alışveriş merkezleriyle, otomobil galerileriyle ölçülüyor.İnsanlar büyümemenin ilerlememek anlamına geldiğini düşünüyor; oysa gerçek tam tersi.

Steve Best

Doğa, hoşgeldin diyen kollarıyla uzanır bize ve onun kadınsı güzelliğinden haz almaya çağırır bizi; ama biz onun sükunetinden ürker, kalabalık kentlere akın ederiz  sozlersitesi.com ve orada tıpkı vahşi bir kurdun önünden kaçışan koyunlar gibi birbirimizi sıkıştırarak yaşarız.

Halil Cibran

Doğayı yorumlamak için, onun sessiz harflerine aklın sesli harflerini eklemek gerekir.

J.G.Hamann

Doğadan ayrı kalan insan, kibre tutulup tüm hakikati yadsımaya başladı, ve kendini doğanın hükümdârı olarak bildi. Ne sozlersitesi.com zaman ki uzaklaştırdı kendini özünden, var oluşun temelinden, “doğa”dan, o zaman hastalıklar sardı bedenini ve şimdi de onlardan ilaç ve kimyasal bileşimlerle kurtulmaya çalışıyor. Bedenini ilaçlarla, toprağı ise kimyasal gübre ve herbisitlerle dolduruyor.

Masanobu Fukuoka

Bir gün bakacaksınız; gökteki kartallar, dağlar örten ormanlar yok olmuş, atlar ehilleştirilmiş ve her yer insanoğlunun kokusuyla dolmuş. İşte o gün insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını sürdürebilme uğraşının başlangıcı başlamış olacak.

Kızılderili Atasözü

Vatanın kalbi ormanların derinliklerinde saklıdır, ormansız bir millet ölmüş bir millettir.

Andre Theuriet

Tabiatta her şey bir değişimdir. Ama her değişimin ardından, bir sonsuzluk yatar.

Goethe

Ihlamur ağacının dalının kesilmesi, insanın damarının kesilmesi gibi bir şey. Hayatın, yaratılandan sozlersitesi.com ve yaratıcının varlığından dolayı saygıyla korunması gerekir, aksi taktirde ilahi denge bozulmuş olur.

Tolstoy

Doğa tarafından mükemmelleştirilen şeyler sanat tarafından gerçekleştirilenlerden daha iyidir.

Cicero

Dağlarda hayat, düzlüktekinden daha insancıldır. Halk birbirine daha yakındır, istenirse de daha uzak, ihtiyaçlar da daha az ama daha zorunlu.

Goethe

Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.

Mary Mellor

İnsanoğlunun en büyük zaafı, dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanması. Hatta bütün yiyecekleri, hayvanları ve doğayı kendine sunulmuş bir nimet sanıyor. Evren dediğimiz bütün içerisinde, kendisini diğer canlılardan ayrı tutuyor.

Çevreyi istediği gibi kullanıyor. Yıkıyor, yok ediyor. Halbuki insanoğlu bu evrende zincirin sadece küçük bir parçası. Bunu reddederek aslında kendisine bir hapishane yaratıyor. İnsanın sozlersitesi.com bu yanılgıdan kurtulması en büyük özgürlük.

Tabii bu da tam olarak mümkün olmayabilir ama bu çabanın kendisi de bir özgürlük.

Albert Einstein

Yorum yapın