Doğan Cüceloğlu Sözleri

Doğan Cüceloğlu Sözleri Bu sayfamızda sizler için ülkemizin en önemli psikologlarından ve iletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu’na ait en güzel sözleri hazırladık. Sayfamızdaki Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarından alıntıları ve sözleri facebook, twitter ve whatsapp ile sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

16/02/2021: Değerli psikolog ve yazarımız Sayın Doğan Cüceloğlu bugün hayatını kaybetmiştir. Allah’tan rahmen diliyoruz…

Doğan Cüceloğlu Sözleri

mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir, onu inşa etmek gerekir.

Ona bir yaşam kurmayın, çocuğunuzun kendi yaşamının mimarı olmasına yardımcı olun.

mutlu olmak istiyorsan yanındakini de mutlu etmeyi bil. Bunun adı biz bilincidir.

Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz.

Kendisi olmaktan korkmayan insan güler yüzlüdür.

Bilim doğayı anlama çabasıdır. O dili anlayan doğayı dost, anlamayan düşman bilir.

Ancak farkında olan insan kendini keşfetme yolculuğuna çıkabilir.

İzin verin, çocuğunuz yaşamını tribünlerde seyirci olarak değil, sozlersitesi.com  sahada oyuncu olarak geçirsin.

Aldanma, insanlar bencil olmaktan değil, bencil görünmekten utanırlar.

Gerçeği olduğu gibi konuşmak, gerçeğe saygı duymak ilişki hastalıklarının en güçlü ilacıdır.

aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir.

En temel özgürlük, insanın yaşamında kendisi olarak var olabilmesi ve kendi bütünlüğünü yaşayabilmesidir; dürüst insan özgürdür.

ÇocukIuğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur.

Kişi ancak uyandıktan sonra, daha önce uyuyor olduğunu kavrıyor. Uyuyan uyuduğunu bilmezse, gördüğünün rüya olduğunu anlayamaz.

İIişkilerinde sorumIuluğunun bilincinde olmak, erdemIi yaşamın temelidir.

Öğrenilmiş cehalet doğru bilinen yanlışların nesiIlere aktarılmasıyla oluşur. Tehlikelidir, çünkü gerçek doğruların öğrenilmesini engeller.

Kendi özüyle ilişkisi olmayanın gerçek anlamda kimseyle ilişkisi olamaz.

Olayların anlamı yoktur, onlara biz anlam veririz. OIgun insan, olaylara kendisinin anlam verdiğini bilir ve verdiği anlamdan sorumIuluk alır.

İnsanın gerçek gücü sevgisinde açığa çıkar.

Kişinin mutluluğu fiziki durumundan çok beynindekilere bağlıdır. Belirleyici olan, engelli ya da engelsiz olsun, insanın yaşam karşısında duruşunun sağlamlığıdır.

Hatırası olan ders akılda kalır.

Hüzün ve dalgınlık yaşamın parçası, ama siz hüzünlü ve dalgınsınız diye, herkesin arabasını durdurarak, size yol vermesini bekleyemezsiniz.

Niyetin saflığı içinde verilmiş kararlar, savaşçının en önemli güç kaynağıdır.

Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir. Ceketi asar bir yere gideriz. Arkamızda sadece insanlığımız kalır ve öldüğümüzde sadece çıplaklığımızı götürebiliriz bu dünyadan.

İçinizdeki kaygı ve öfke bir süre sonra bir yön bularak kendini ifade etmek ister.

Biz olmak zaman alır. Birine değer vermek, hastalığının, yalnızlığının, yaşamında olan kutlamaların farkına varmak zaman alır.

Ön yargı; arı soktu diye bal yememektir.

Çocukların kendi düşüncelerini söyleme ve uygulama olanağı verilmeyen ailelerde, çocuklar olgunlaşamazlar.

Mış gibi yaşam, içinde olanlar kendi varoluşlarını yaşamıyorlar.

Kişinin huzursuzluğu, mutsuzluğu, gerginliği, sıkıntısı, depresyonu onu uyandırmaya çalışan önemli dostlarıdır.

İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.

Hayır demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir. Hayır demesini bilmeyen sozlersitesi.com  kişinin evet inin de anlamı yoktur.

Okumak özgürleştirici ise, okumayan kişi de özgürlüğünü istemeyen kişi oluyor.

Evrensel doğrular oldukça belirsiz bir kavram ve birçok amaçla istismar edilebilir. Ayrıntılı olarak incelenmesinde yarar var.

Kişisel bütünlük içinde olmayan insan kendisini sürekli zehirIiyor demektir.

aklına güvenen insan yaşamdan korkmaz; karşısına sorunlar çıktıkça bir yolunu bulup onları çözebileceğine inanır. Bu inanç onun kendine güveninin temeli olur.

Söz vermenin önemlisi önemsizi yoktur. Haklı nedenler olmadan tutulmayan her söz, sizin kendi gözünüzde kim olduğunuzu derinden yaralar.

Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir, ama kendimiz olmadan yaşamınızdaki hiç bir şey anlamını bulmaz.

Kişinin kendisiyle ilgili vardığı sonuçlar, kendisiyle ilişkisindeki tutarIılık, onun kendi özdeşim yasasının, “ben kimim” tanımlamasının temelini oluşturur. sozlersitesi.com

Seni diğerlerinden farksız yapmaya tüm gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş başladı mı artık hiç bitmez.

Bir insanın niyeti, o kişinin içinde bulunduğu ortamı nasıl algılayacağını, o ortamda bilincini nasıl organize edeceğini belirleyen en önemli etkendir.

Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.

Farkına vardığın seçimleri uygulamak güç ister, kendini özgür olmaya adamış olmayı ister. Özgürlüğe kavuşmak, hızla gerçekleştirilen bir devrimle değil, basamakları sabırla çıkılan bir evrimle mümkündür.

Donanınca neyi, niçin düşünüp neden yapmaya çalıştığınızı anlamaya başlarsınız. Bir insan anlamaya başlayınca, başka türlü düşünme seçeneklerinin ve dolayısıyla farkIı seçimlerin var olduğunu görür, kendi yaptığı seçimlerle hayatına yön verebileceğini fark eder.

İnsan sürekli hayatını daha anlamlı kılmaya çalışır. İnsanın gerçek kimliğini, hayatını nasıl anlamlı kıldığına bakarak, keşfedebilirsiniz. Bazı insanlar dünya beni görsün diye, bazı insanlar ise dünyayı görmek için dağlara çıkar.

Çoğu insan kendini keşfedemeden ölür gider. Kendini bir tarafa itip başkalarının beklentilerine göre yaşamak çoğu kimseye kolay gelir. Ne var ki, kendisiyle ilişkisi kopuk yaşayan insan eninde sonunda bir iç yalnızlığa gömülür.

Hepimiz özü sözü doğru insana güveniriz ve onun dediğine inanırız. İki birey arasındaki ilişkide, ailede, şirkette, toplumda özü sözü doğru insan, yani kişisel bütünlük içinde olan insan daha etkilidir. Kişisel bütünlük içinde olmayan insan kendi gücünü yok eder.

SağlıkIı aile düzeninde aile üyelerinin hepsi görev ve sorumIuluklarını doğal olarak yerine getirirler; aralarında olumIu duygusal bağlar vardır ve kişiler bağımsız oldukları halde, birbirlerine isteyerek ve zevkle yardım ederler. SağlıkIı aile düzeni içinde, anababa da dahiI, herkes bilinçlenme yönünden ve duygusal yönden sürekli bir gelişim içindedir.

Her yaşamın bir öyküsü vardır ve bu öykü binlerce seçimden oluşur. Seçimlerimizin altındaki değerlerin farkında mıyız ve eylemlerimizden sorumIuluk alıyor muyuz? Farkında olsak da olmasak da yaptığımız her bir seçimin sonuçları vardır ve bunlardan sorumIuluk alan insan gelişir ve güçlenir. Her bir seçim kim olduğumuzu ve nasıl bir gelecek oluşturduğumuzu belirler.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir