Ernest Hemingway Sözleri

Ernest Hemingway Sözleri sayfamızda ünlü yazar Ernest Hemingwaya ait tüm sözleri sozlersitesi.com sizler için derledik dilediğiniz zaman, facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz....

Ernest Hemingway Sözleri

Ahlak konusunda inandığım ilke şudur; bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini sozlersitesi.com kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir.

Borç almaktan hoşlanmam. Bir defa borca alıştın mı sonra dilenirsin.

İyi insanların hepsinin neşeli oldukları ortaya çıkar. Neşeli olmak her zaman iyidir, bir şeyin de göstergesidir. Daha yaşarken ölümsüzlüğe ulaşmak gibi bir şeydir.

Onaracak kişi o olduktan sonra; kalbinizin kırılıp parçalanmasının zerrece önemi yok.

Hayattaki en güzel şey; tüm kusurlarınızı bilmesine rağmen sizin hâlâ muhteşem olduğunuzu düşünen birisinin olmasıdır.

Özgürlüğü, insan onurunu sevdiğim gibi seviyorum seni, tüm insanların çalışma hakkını, aç kalmama hakkını sevdiğim gibi seviyorum seni.

Dizlerinin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarının üzerinde öl!

Dinlemeyi severim. İnsanları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendim. Çoğu insan karşısındakini hiç dinlemez.

İnsan, ihtiyarlığında bir başına kalmamalı.

Beni sevmiyorsan eğer korkma; ben seni ikimize de yetecek kadar  çok seviyorum.

Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!

Nerede olursan ol, kendi iç dünyana sığınmak zorundasın.

Her gün yeni bir gündür. Kim bilir, belki bugün her şey değişir.

Öldürmekle onlara hiç birşey öğretemezsin.Köklerini kurutamazsın onların, çünkü daha büyük kinle tohumları daha da çoğalır. Hapishane bir işe yaramaz. Hapishane yalnızca nefret yaratır.

Ölüm korkusu zenginliği arttırmakla aynı oranda artar.

İnsan yenilmek için yaratılmadı. Ademoğlu mahvolur ama yenilmez.

Birine güvenip güvenemeyeceğini anlamanın en iyi yolu, ona güvenmektir.

Özgürlük, insanın yaptığı pisliği ortalıkta bırakması değildir.Hiçbir hayvan kediden daha özgür değildir; ama o bile pisliğini toprağa gömer. Kediler en iyi anarşistlerdir. Bu adamlar kediden anarşizmin ne olduğunu öğreninceye değin onlara saygı duyamam.

Nerede olursan ol, kendi iç dünyana sığınmak zorundasın.

İhtiyarlar niye öyle şafakla uyanırlar bilmem. Günü azıcık daha uzun yaşayabilmek için mi acep?

Kullandığın dil yaşadığın zamana ait olmalı, yoksa işe yaramaz.

İnsanın kaybedecek bir şeyi olmadığında, yaşam daha güç olmayacaktır.

İnsan ada değildir, bütün de değildir tek başına, anakaranın bir parçası, okyanusun bir damlasıdır; bir kum tanesi bile sozlersitesi.com alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki kaybolan bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurdunmuş gibi; bir insanın ölümüyle eksilirim ben, çünkü bir parçasıyım insanlığın; işte bu yüzden hiç sorma çanların kimin için çaldığını, çanlar senin için çalıyor.

Bütün iyi kitapların ortak bir özelliği vardır; gerçekte olanlardan daha sahicidirler. Birini okumayı bitirdiğinde olan biten senin başından geçmiş gibi hissedersin ve sozlersitesi.com sonra iyisi, kötüsü, coşkusu, pişmanlığı ve hüznü, insanları ve yerleri ve havasıyla tamamen sana ait bir parça olur.

Yenildikten sonra her şey daha kolay oluyormuş. Bunun bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum.

Hiç kimse kazanırken bırakmamıştır savaşı.

Böyle düşünmenin yeri değildi; ama düşüncelerine gem vuran kimdi? Kendinden başka hiç kimse.

Bir yazar için küçük yaşta en iyi alıştırma nedir? Mutsuz bir çocukluk.

Her şey şu ya da bu biçimde başka bir şeyi öldürmekle meşgul. Mesela balıkçılık bir yandan beni geçindiriyor, bir yandan da öldürüyor.

Eğer birbirimize yardım etmeyeceksek ne için geldik bu dünyaya? Dinlemek ve kaba bir şey söylememekte yeterince yardımdır.

Ay ve güneş de uyurlar. Kimi zaman okyanus bile uyur, rüzgar esmediği, akıntı olmadığı zaman.

İçinizde bir şey ölüverince her şey kolay gelir. Birçok insanın çoğu anında olduğu gibi, duygusuz kesilirsiniz.

Her şeyden hoşlanman gerekmez.Yalnızca anlamalısın.

Yaşlıların akıllı oldukları düşüncesi büyük bir yanılgıdır. İnsanlar akıllanmazlar yaşlandıkça, daha dikkatli olurlar sadece.

Ama dünya kıramayacağını öldürür. En iyiyi, en inceyi ve en yürekliyi taraf gözetmeksizin öldürür. Eğer bunlardan hiçbiri değilseniz, sizi yine de öldüreceğinden emin olabilirsiniz, ama bunun için hiç de acelesi yoktur.

Hiç kimsenin başka birinin hayatını elinden almaya hakkı yoktur, başka insanlara daha kötü bir şeyin olmamasını önlemek dışında.

Yıldızları öldürmeye kalkmadığımıza iyi ediyoruz, ya bir de onu yapsaydık! Ya bir de her gün ay’ı sozlersitesi.com öldürmeye çalışsaydık? diye düşündü. O zaman ay kaçardı. Fakat ya her gün güneşi öldürmek gerekseydi? Şanslı adamlarız vesselam!

Bir tek şey düşün; yaptığın şeyi. Aptallık edecek zaman değil.

Ümitsizlik sis gibidir; güneş doğunca dağılır.

Çok komik bir kitap yazmak için önce büyük eziyet çekmek gerekir.

Hayat hakkında yazabilmek için önce yaşamalısın.

Gecenin gündüzle bir olmadığını bilirim: geceleri herşey değişiktir,gecenin şeyleri gündüz anlatılmazlar,yokturlar gündüz çünkü; bir kez yalnızlıkları başladı mı,gece yalnızlık çekenler için korkunç bir zamandır.

Korku gördün bir de kuruntu. Korkunun nedeni başından geçenlerdi. Kuruntunun da aklından çıkarıp atamadığın kötü olasılık yüzündendi.

Sadece bağırsağında bok taşımak için yaşayan insanlar var.

Özgürlüğü, insan onurunu sevdiğim gibi seviyorum seni, tüm insanların çalışma hakkını, aç kalmama hakkını sevdiğim gibi seviyorum seni.

İyi ve kötünün yan yana olduğu bir ordu savaş kazanamaz. Hepsinin belirli bir siyasal gelişim düzeyine sozlersitesi.com getirilmesi gerekli; hepsi niçin dövüştüğünün,amaçlarının önemini kavramalı. Yapacakları kavgaya inanmalı hepsi, disiplini kabul etmeli.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir