Gregor Mendel Sözleri

Gregor Mendel Sözleri sayfamızda ünlü bilim insanı Gregor Mendele ait tüm söz ve özdeyişleri sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz...

Gregor Mendel Sözleri

Biraz utanç ve hayranlık hissi yaşamadan yaşamak sozlersitesi.com kesinlikle berbat bir hayat olacaktır.

Tüm dünyanın çalışmalarımın sonuçlarını kabul etmesinin çok önce olmayacağına inanıyorum.

Sürekli olarak bir ya da birkaç özellikte olan iki bitki geçildiğinde, ortak özelliklerinin melezlere ve yavrularına aktarılması, çok sayıda deneyin kanıtladığı gibi;

Öte yandan, bir çift farklı özellik hibritte birleşerek, melezlerin soyundaki değişikliğe tabi olan yeni bir özellik oluştururlar.

Melez derecesiyle tamamen veya neredeyse tamamen değişime uğramış olan bu özellikler, kendilerini melezin özelliklerini temsil eder; hakim olma ve ilişkide gizli olanları resesif hale getirirler.

Herhangi bir deneyin değeri ve faydası, maddenin kullanıldığı amaca uygunluğuyla belirlenir ve bu nedenle,
Önümüzdeki durumda, bitkilerin deneye tabi tuttuğu ve bu deneyin nasıl bir şekilde yapıldığı önemsiz olamaz.

Bu nesilde hakim olan özelliklerle birlikte, resesif olanlar da yeniden ortaya çıkmakta, bireysellikleri tam olarak ortaya çıkmaktadır ve bu şekilde,

3: 1’lik belirgin bir şekilde ifade edilen ortalama oranda yer almaktadır; böylece bu neslin her dört bitkisi arasında hakimiyeti kazananlar ve Biri resesif özellik.

Hibrit formülasyonu ve geliştirilmesinde genel kabul gören herhangi bir kanunun başarıyla formüle edilmediği, görevin kapsamı hakkında bilgi sahibi olan ve,

Bu türden deneylerin uğraşmak zorunda olduğu güçlükleri kim takdir edebilecek hiç kimseyi şaşkına çeviremez.

Tek özellikli deneylerim de aynı sonuçlara neden oluyor: melez tohumlarından elde edilen bitkiler yarısı hibrid özellik taşıyor (Aa), diğer yarısı da ebeveynlik özelliklerini A ve a eşit olarak alıyorlar tutarlar.

Böylece, ortalama olarak, dört bitki arasında, ikisi melez özellik Aa’ya, bir tanesi de bir ebeveyn özelliği A’ya ve sozlersitesi.com diğeri ebeveynin özelliği a’ya sahiptir. Bu nedenle, 2Aa + A + a veya A + 2Aa + a, iki farklı özellik için ampirik basit seridir.

A, iki sabit özellikten birini gösteriyorsa, örneğin egemen olan, resesif olan ve her ikisinin birleştiği Aa hibrit biçimi, o zaman ifade: bitki hibritinin bir çift seride hibrit serisini verir Farklı özellikler.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir