İşsizlik Sözleri

İşsizlik Sözleri sayfamızda işsizlikle alakalı tüm sözleri ve özdeyişleri bulabilir, facebook, twitter, whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

İşsizlik Sözleri

İşsizlik patlamış…
Abe dale dasdaleeee!

Kavalın sesinde ıssızlık, boşluk donup kalmıştı.

Hiç bir aşk mükemmel değildi.Cade’e duyduğum aşkta her zaman bir ıssızlık olacağını düşünüyordum.Bir pişmanlık hatta üzücü bir yan .Ama o benimdi ben de onundum.Bana onu ne zamana sozlersitesi.com kadar seveceğimi sorsanız cevabım gökyüzündeki yıldızlar kadar ,kumsaldaki kumlar kadar olurdu .

Ekonomik inanışa göre, kuvvetli dozda eşitsizlik daha etkili ve daha hızlı büyüyen ekonomiler yaratır. Bunun nedeni, üst kesimlerdeki yüksek ücretler ile düşük vergilerin sözümona- girişimciliği arttırması ve ekonomi pastasını büyütmesidir.

Peki, eşitsizliği tetiklemeye yönelik 30 yıllık deney işe yaradı mı? Kanıtların verdiği cevap, hayır.

Varlık uçurumu kapatılamaz hale geldi fakat vaat edilen ekonomik gelişmeden eser yok. 1980’den bu yana, Birleşik Krallık’ta büyüme ve üretim rakamları üçüncü https://sozlersitesi.com/issizlik-sozleri/ en düşük seviyesinde ve işsizlik daha eşitlikçi olan savaş sonrası dönemindekinden beş kat daha yüksek. 1980 sonrası yaşanan ve son dört yılın kriziyle zirve yapan üç ekonomik gerileme 1950’ler ve 60’lardakinden daha derin ve uzun sürdü. 1980 sonrası deneyin esas sonucu daha fazla kutuplaşmış ve krizlere daha gebe bir ekonomi oluşmuştur.”

Türkiyede insan sayısı her yıl bir buçuk milyona yakın artıyor. Üretim kısıtlı. Bu topraklar üstünde yaşayan https://sozlersitesi.com/issizlik-sozleri/ insanların güvenleri sıfırda. İşsizlik almış başını gidiyor. Yoksulluksa doludizgin. Açlıktan insanların kırfacana varıp dayandığı yere birkaç adım kalmış. Sonra da kötü bir düzen yüzünden topraklar ölümle pençeleşiyor. Toprak aşınması bir felaket. Her yıl milyonlarca metreküp toprak yok olup gidiyor. Bilim adamları toprağın yok olmasının ne demek olduğunu biliyorlar, bizi ve bütün insanlığı uyarıyorlar. Bir santimetreküp toprağın bin yılda meydana geldiğini bilimsel olaraktan bize tanıklıyorlar. Yani toprak gidince bir daha kolay kolay gelmiyor. Toprak yaratmak, ölmüş toprakları diriltmek mümkünsüz gibi bir şey.

Türkiyede bunun sebebi var ve bu sebepler ortada, ayan beyan… Yani apaçık. Ormanlarımızın içinde dokuz milyon köylü yaşıyor. En kötü koşullarda, en ilkel durumlarda. Açlıkla tokluk arası. En beter olanı da açlıkla tokluk arasındaki yaşamdır. Gene bilim adamları diyorlar ki, ormanda yaşayan bu dokuz milyon insan ormanlardan çıkarılmalı. Bugünlerde çıkarılamazlarsa, onlara işler bulunmalı. Onlar bugünkü durumlarında bırakılmamalı. Bırakılırlarsa ormanı yer bitirirler.

Her tarafta yükseklik, her tarafta ıssızlık,
Yalnız arabacının dudağında bir ıslık,

“Beş parasız kalmaktan o kadar çok bahsetmiştiniz ki;
eh, işte beş parasız kaldınız ve hâlâ ayaktasınız.”

Paris ve Londra’da Beş Parasız, 20. yüzyılın en büyük romancılarından
George Orwell’in, Avrupa’nın iki büyük şehrinde, Paris ve Londra’da
yaşadığı sefaleti olanca gerçekliğiyle anlattığı, son derece önemli bir eser.

Bir gün Parisin orta yerinde meteliksiz kalan genç yazar,
yoksulluk ve açlıkla mücadele etmeye başlar.
Rehineciler, sozlersitesi.com iş bulma kurumları, umut tacirleri, karın tokluğuna
günde on yedi saat çalışılan karanlık otel mutfakları arasında sürüp giden
Paris macerası, yazarın güç de olsa kendini Londra’ya atmasıyla sona erer
ama Londra’da onu çok daha ağır şartlar beklemektedir.

Orwell, modern insanın ısrarla görmezden geldiği bir dünyanın kapısını aralıyor.
İşsizlik, evsizlik, açlıkla damgalanan bu sozlersitesi.com dünyanın insanları izbe pansiyonlarda, berduş barınaklarında yaşıyor, hayata bir ucundan tutunmaya çalışıyorlar.

Paris ve Londra’da Beş Parasız, köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda
bile ortadan kalkmadığını, sadece görünüm değiştirdiğini anlatıyor.

İşsizlik insanı yorar.

Dağın doruğu ile dağın derini arasındaki mesafeden başka nedir ki insan:
Derininde kor tutmuş haller, doruğunda ıssızlık bilgisi…

Bir uzak rüyada yorgun ıhlamur,
İkindiler sonu inen ıssızlık.
Ve araf kokulu uzak bir yağmur,
Hala düşüncemde sonsuz yalnızlık.

Issızlık insanın içini ürpertiyor.

Yoruldum, dedi. Hiç yorulmazdım. sozlersitesi.com Tam yetmiş sekiz yaşındayım. Hiç yorulmamıştım.
-Ben hiçbir iş görmedim. Yine yoruldum. Olur böyle şeyler.
-İşsizlik insanı yorar, dedi

İşsizlik de böyle bir şey. Fatih’in kuşattığı İstanbul’daki Bizanslılar gibi umutsuz vakayız.

..medyanın dünyayı tanıtmak ve sınıflandırmak için seçtiği dili de ekleyelim. İşletme uzmanlarının kullandığı dile ve mantığa çok benzeyen bir dil bu. Her şeyi sayılara döken, nadiren işin özü ya da niteliğiyle ilgilenen bir dil. Yüzdeler, kamuoyu anketlerindeki sozlersitesi.com dalgalanmalar, işsizlik istatistikleri, büyüme oranları, yükselen borçlar, karbondioksit ölçümleri, vesaire, vesaire... Yaşayan ya da acı çekenlerin değil, sadece sayıların dünyasına ait bir ses. Pişmanlıklardan, umuttan dem vurmayan bir ses.

Sanki Ortadoğu’da savaşlar yoktu,sanki insanlar evlerinden koparılıp bilinmedik yerlere götürülmüyordu.Sanki işsizlik,açlık olgusu gözümüzün önünde değildi.Düşünmek istemiyorduk.Erteliyorduk.

İşsizlik kötü şey vesselam. İşsizliğin kötü olduğunu da yalnız aç kaldığım zamanlar düşünüyorum. Can sıkıntısından bunaldığım zamanlarda da düşünsem ya. Olmuyor.

Gerçekleri yaz...
Kimse inanmaz.
Ekonomi şahane, işsizlik azaldıde…
Herkes inanır.

Savaş generallere şeref, askerlere ölüm, tüccarlara para, sozlersitesi.com fakirlere işsizlik getirdi.

Bir ülkede ithalat varsa ve bu aynı ülkede bir de işsizlik varsa ortada mutlaka bir mongolluk vardır.

Balkanlar’da, Karadeniz çevresinde, Kafkaslar’da ve Orta Asya’da son iki yılda gittiğim 45 ülkede ortak özellikler vardı. En bariz özellik bu ülkelerdeki bir avuç insanın giderek zenginleşmesi sozlersitesi.com ve geride kalan nüfusun hızla yoksullaşmasıydı. Bu ülkelerin çoğunda fabrikalar çalışmıyor, işsizlik yüzde 70’lere varıyordu.

Ülkemde yoksulluk işsizlik diz boyu. Türk zenginleri de batının jet sosyetesinden de daha büyük tüketim içerisinde. Bir yanımda cehennem, bir yanımda cennet... Ben cehennemdekiler içindeyim

Yorum yapın