Jiddu Krishnamurti Sözleri

Jiddu Krishnamurti Sözleri Bu güzel sayfamızda sizlere ünlülerden Jiddu Krishnamurti sözlerini hazırlamaya çalıştık. Bu güzel Jiddu Krishnamurti sozlersitesi.com sözlerini facebookta paylaşabilir, twitterdan twitleyebilir, whatsapptan yazabilirsiniz.

Jiddu Krishnamurti Sözleri

Maalesef hiç kimse ifade etmeye çalıştığım öğretiyi tam olarak idrak edemedi.

İnsanı doğru eyleme sevk eden sevgidir. Sevgi dünyaya düzen getirir. Bırakın sevgi istediğini yapsın.

Bilgi yüklü bir zihin özgür bir zihin değildir.

Sevdiğiniz zaman ne sen ne de ben vardır. O durumda yalnızca dumanı olmayan ateş vardır.

Gözetleyen gözetlenendir.

Bu zamansız kavrayışı zihine derim, köklü bir mutasyon getirir. sozlersitesi.com Bütünsel, toptan omuzlama asıl en önemli harekettir.

Bu denli hastalıkIı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıkIı olmanın bir ölçüsü olamaz.

İnsanlar hızla akan yaşam nehrinin yanında kendilerine küçük bir havuz kazarlar, işte o havuzda kokuşur, o havuzda olup giderler.

Tek amacım var: insanın özgürleşmesi; insana sınırlarını yıkmak konusunda yardımcı olmak.

Psikolojik açıdan düşüncenin getirdiği her şey toptan omuzlandığında, yalnız ondan sonra orada aşk vardır, aynı zamanda merhamet ve zeka olan.

Eğer dinleyecek, yaşayacak, yüzünü sonsuzluğa dönecek sadece beş kişi varsa benim için yeterlidir.

Gözlemleyen ve gözlemlediği, deneyimleyen ve deneyimlediği. Sonunda bunun bir illüzyondan ibaret olduğunu keşfedecektir. Sonra sadece saf bir gözlem kalacaktır, geçmişin ve zamanın gölgesini içermeyen bir kavrayış.

İnsan, kendi düşüncelerinin farkında olduğu zaman görecektir ki; düşünen ve düşünce şeklinde bir bölünme vardır.

Her şeye başkaldırıyorum. Başka insanların kendilerini üzerimde yetke saymalarına, başkaları tarafından eğitilmeye, başkalarının bildiklerini bana kabul ettirmeye çalışmalarına başkaldırıyorum.

Daha küçük bir çocukken de başkaldırıyordum. Dinliyor, izliyor, ama bir yandan da sözlerin yanılsamasının ardındaki hakikati arıyordum.

Bir kimseyi sevmenin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bir ağacı, bir kuşu ya da bakıp gözettiğiniz bir hayvanı sevebilir misiniz? Size hiçbir karşılık vermese, gölgesinden de yararlanamasanız, arkanızdan da gelmese, size bağımlılık duymasa gene de sevebilir misiniz?

Eylemlerimiz bilgi ve zaman üzerine kurulu olduğu için, insan zamanın kölesidir. Düşünce sürekli sınırlıdır, bu nedenle biz çatışma ve mücadele içinde yaşarız. Psikolojik evrim yoktur.

İnsanın içinde bütün dünya vardır ve eğer nasıl bakman ve öğrenmen gerektiğini bilirsen, kapı orada ve anahtar elindedir. Yeryüzünde senden başka hiç kimse ne sana o anahtarı verebilir ne de o kapıyı açabilir.

Kendim bulmadıkça hiçbir şeyi doğru kabul etmiyorum. Başkalarının benden farkIı düşünmesine karşı değilim, ama onların bana düşüncelerini, yaşamla ilgili görüşlerini zorla kabul ettirmeye çalışmalarına katlanamıyorum.

Hakikat uzakta değil, yakında; hakikat her yaprağın altında, her gülüşte, her gözyaşında, kişinin sözcüklerinde, duygularında, düşüncelerinde. Ama öylesine gizlenmiş ki, onu görmek için örtüsünü kaldırmak zorundayız. Örtüyü kaldırmak sahte olanı keşfetmektir; sahte olanı tanıdığınız an o ortadan kalkar, hakikat açığa çıkar.

Dünyayı ve dünyadaki şeyleri sevmediğimiz, onlardan yalnızca yararlandığımız için yaşamla bağımızı yitirdik. Şefkat duygumuzu, duyarIılığımızı, güzel şeylere tepkimizi yitirdik; doğru ilişkinin ne olduğunu ancak bu duyarIılığın yeniden kazanılmasıyla anlayabiliriz.

Sen dünyasın.

Gözetleyen gözetlenendir.

Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

İnsanlar hızla akan yaşam nehrinin yanında kendilerine küçük bir havuz kazarlar, işte o havuzda kokuşur, o havuzda ölüp giderler.

Bir kimseyi sevmenin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bir ağacı, bir kuşu ya da bakıp gözettiğiniz bir hayvanı sevebilir misiniz? Size hiçbir karşılık vermese, gölgesinden de yararlanamasanız, arkanızdan da gelmese, size bağımlılık duymasa gene de sevebilir misiniz?

Tek amacım var: İnsanın özgürleşmesi; insana sınırlarını yıkmak konusunda yardımcı olmak.

Eylemlerimiz bilgi ve zaman üzerine kurulu olduğu için, insan zamanın kölesidir. Düşünce sürekli sınırlıdır,bu nedenle biz çatışma ve mücadele içinde yaşarız. Psikolojik evrim yoktur…

İnsan, kendi düşüncelerinin farkında olduğu zaman görecektir ki; düşünen ve düşünce şeklinde bir bölünme vardır.

Gözlemleyen ve gözlemlediği, deneyimleyen ve deneyimlediği.

Sonunda bunun bir illüzyondan ibaret olduğunu keşfedecektir. Sonra sadece saf bir gözlem kalacaktır, geçmişin ve zamanın gölgesini içermeyen bir kavrayış. Bu zamansız kavrayışı zihine derim, köklü bir mutasyon getirir. Bütünsel, toptan omuzlama asıl en önemli harekettir.

Psikolojik açıdan düşüncenin getirdiği her şey toptan omuzlandığında, yalnız ondan sonra orada aşk vardır, aynı zamanda merhamet ve zeka olan

Sağlıklı bir ölçüt, çok hastalığa iyi adapte edilmiş toplum değildir.”
– Jiddu Krishnamurti

Değerlendirmeden gözlemleme yeteneği, en yüksek zeka biçimidir.”
– Jiddu Krishnamurti

Yaşamın tamamını anlamak zorundasınız, sadece küçük bir parçası değil. Bu yüzden okumanız lazım, gökyüzüne bakmanızın nedeni budur, bu yüzden şarkı söylemelisiniz, dans ediyorsunuz ve şiir yazıyorsunuz ve hayatın her yanıyla acı çekiyoruz ve anlıyoruz.
Jiddu Krishnamurti

Kendinize bir Hintli, bir Müslüman ya da bir Hıristiyan ya da bir Avrupa ya da başka bir şey dendiğinde şiddet uygulıyorsunuz. Neden şiddet gördüğünü biliyor musun? Çünkü kendinizi insanlığın geri kalanından ayırıyorsunuz. Kendinizi, vatandaşlığınızla, gelenekle inançla ayırdığınızda, şiddet üretir.sözler sitesi com Şiddeti anlamaya çalışan bir adam herhangi bir ülkeye, herhangi bir dine, herhangi bir siyasi partiye veya kısmi sisteme ait değildir; O insanlığın toplam anlayışı ile ilgileniyor. ”
– Jiddu Krishnamurti

Özgürleştiren gerçektir, çaba göstermek için özgür değil.”
– Jiddu Krishnamurti

Özgürlük ve sevgi birlikte hareket ediyor. Aşk bir tepki değildir. Seni seviyorum çünkü beni seviyorsan, bu sadece ticaret, pazarda satılacak bir şey; Bu aşk değil. Sevmek, karşılığında bir şey sormamaktır, bir şey verdiğinizi hissetmek bile değil- ve bu sadece özgürlüğü tanıyabilecek bir sevgidir.
Jiddu Krishnamurti

Biri bilinmeyenden asla korkmaz; Biri bilinenden sona ermesinden korkuyor “dedi.
– Jiddu Krishnamurti

“Arkadaşına ölümünün ölümünde bir parçanın ölmesini ve onunla birlikte gittiğini söyle. Nereye giderse gidin de. Yalnız olmayacak. ”
– Jiddu Krishnamurti

“Gerçek öğrenme, rekabetçi ruh durduğunda ortaya çıkıyor”.
– Jiddu Krishnamurti

Kendini ne kadar çok tanıyorsan, o kadar net olur ki. Kendi bilgisinin sonu yoktur – başarıya gelmiyorsun, sonuca varamıyorsun demektir. Bu sonsuz bir nehir.
– Jiddu Krishnamurti

Hükümetler, insanlar değil verimli teknisyenler ister, çünkü insanlar hükümetler için tehlikeli hale gelir – ve sozlersitesi.com örgütlü dinler için de. İşte bu yüzden hükümetler ve dini organizasyonlar eğitim kontrolünü elinde tutuyor “dedi.
– Jiddu Krishnamurti

Gelenek bizim güvenliğimiz olur ve zihin güvende olduğunda çürüme” demektir.
Jiddu Krishnamurti

“Ölçülemezliği anlamak için, zihin olağanüstü derecede sessiz, yine de” olmalıdır.
– Jiddu Krishnamurti

“Bildiğinizi düşündüğünüzden ancak korkabilirsiniz.”
– Jiddu Krishnamurti

“Anlamadığın kelimelerden sonra tekrar etmeyin. Düşüncelerimin bir maskesini koymayın, çünkü bir illüzyon olacak ve bu yüzden kendinizi aldatacaksınız. ”
– Jiddu Krishnamurti

“Neyi değiştirmeye çalışmadan ne olduğunu anlamaya başlarsan, o zaman bir dönüşüme uğrarsın” dedi.
– Jiddu Krishnamurti


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir