Karl Marx Sözleri

Karl Marx Sözleri Bu sayfamızdaki Karl Marx’a ait anlamlı ve kısa sözleri baştan sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu sayfamızdaki en etkileyici Karl Marx sözlerini facebook, twitter, instagram ve whatsapp yoluyla tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Yorum, öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Karl Marx Sözleri

Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz.

Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur.

Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir.

İnsan doğaya ne kadar yabancılaşırsa o kadar toplumsallaşır, ne kadar toplumsallaşırsa da o kadar kendine yabancılaşır.

Asacağımız son kapitalist, muhtemelen bize asma halatını satan kişi olacaktır.

Ey kürtoğIu, elektriği beleş kullandıkça vergini kaçırdıkça senin ilini ve töreni hangi faşik düzeltebilir. Titre ve biji biji yap.

Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.

İnsanların maddi yaşam koşullarını belirleyen onların bilinçleri değildir, sozlersitesi.com bu maddi koşullar onların bilinçlerini belirler.

Görünen, gerçek olsaydı bilime gerek kalmazdı.

FiIozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir.

Dünyanın kurtuluşu sosyalizmdedir.

İşe fiilen başlar başlamaz, artık, emeği onun olmaktan çıkmıştır ve bunun için de bu emeğin şimdi işçi tarafından satılması söz konusu olamaz.

Ver kavurmayı, gör savurmayı.

Madem ki insanı biçimlendiren yaşadığı koşullar; koşullar en insani şekilde biçimlenmelidir.

Cehalet, ayrıcalıkIı sınıfın ustaca kullandığı bir silahtır.

Bir adama balık satarsanız, bir gün yer, balık tutmayı öğretirseniz, harika bir iş fırsatını mahvedersiniz.

Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir.

Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen. Ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.

Kapitalist üretimin en büyük engeli, sermayenin ta sozlersitesi.com kendisidir.

Proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecekleri şeyleri yok, kazanacakları bir dünya var. Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!

Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser.

TopIumsal konumu gereği proletarya, sınıfIı toplumsal yapıyı sona erdirecek olan iradedir.

İnsanoğIu önüne çıkan sorunlara çözüm arar.

YoksuIIuğu azaltmadan zenginliği arttıran ve suç işleme bakımından, sayılardan daha hızIı artış gösteren bir toplumsal sistemin özünde çürümüş bir şeylerin olması gerekir.

İnsan gelişmesinin alanı zamandır.

YoksuIIuğu azaltmadan zenginliği arttıran ve suç işleme bakımından,sayılardan daha hızIı artış gösteren bir toplumsal sistemin özünde çürümüş birşeylerin olması gerekir.

Cimri aklını kaçırmış bir kapitalisttir, kapitalist ise aklı başında bir cimri.

TopIumun kalabalıkları ve onlar gibi düşünenler benim kitabımı okumasınlar; hem ben, ona hiç el sürmemelerini alışkanlıklarına uyarak eserimi yanlış anlamalarına yeğ tutarım.

Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.

Bir kimsenin özgür olarak gelişmesi, herkesin özgür olarak gelişmesinin şartıdır.

Çabuk olalım aşkım her şeyi paylaşalım.

Eğer dış görünüş ve şeylerin özü aynı olsaydı, o zaman bilime gerek kalmazdı.

Ben marksist değilim.

Tarih kendini tekrarlar, ilk trajedi, sonra güldürü olarak.

Anlatılan senin hikayendir.

Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıkIı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışa vurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir.

TopIumlar üstesinden gelemeyecekleri sorunları gündeme getirmezler.

Katı olan her şey buharlaşıyor, kutsal olan her şey dünyevileşiyor ve en sonunda insanlar yaşamın gerçek koşullarıyla ve diğer insanlarla ilişkileriyle yüzleşmeye zorlanıyor. Modern burjuva toplumu, böylesine kudretli üretim ve mübadele araçlarının bir araya getirmiş olan bu toplum, yer altı güçlerini kontrol edemez bir büyücüye benziyor.

Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.

Modern sanayinin gelişmesi, burjuvazinin ayaklarının altından bizzat ürünleri ona dayanarak ürettiği ve mülk edindiği temeli çeker alır. Şu halde, burjuvazinin ürettiği, her şeyden önce, kendi mezar kazıcılarıdır. Kendisinin devrilmesi ve proletaryanın zaferi aynı ölçüde kaçınılmazdır.

Her şeyi sorgulayın.

Almanya’nın ve geriye kalan Batı Kıta Avrupası’nın toplumsal istatistikleri, İngiItere’dekilere oranla acınacak durumdadır. Ama gene de, arkasındaki meduza başını şöyle bir görmemize yetecek kadar perdeyi aralıyorlar. Hükümetlerimiz ve parlamentolarımız, İngiItere’deki gibi, zaman zaman, ekonomik koşulları inceleyecek komisyonlar kursa; bu komisyonlara gerçeği araştırmak için aynı biçimde tam yetkiler verilse; bu görevler için İngiItere’nin fabrika denetmenleri,halk sağlığı konusundaki sağlık raportörleri, kadınlar ile çocukların sömürülmesi, konut ve beslenme konularını inceleyen komiserler gibi yetenekli, tarafsız ve saygın insanlar bulunabilse; bizdeki durumu görüp dehşete düşerdik. Perseus, avladığı devler kendisini görmesin diye sihirIi bir başlık giyerdi. Biz ise, devlerin varlığını görmemek için, sihirIi başlığı gözlerimize ve kulaklarımıza kadar indiriyoruz.

Demokrasi, sozyalizme giden yoldur.

Yorum yapın