Kul Hakkı ile ilgili Sözler

Kul Hakkı ile ilgili Sözler sayfamızda kul hakkı ile ilgili söylenmiş sözleri sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz...

Kul Hakkı ile ilgili Sözler

kul hakki ile ilgili sozler 3

Kul hakkı, mü ‘minin ayıbı, kusurudur. -Ebu Nuaym-

Resimli Kul hakkı ile ilgili sözler

kul hakki ile ilgili sozler 1

Ne kadar çok ibadet yaparsan yap, ne kadar çok hayır yaparsan yap üzerinde bulunan kul hakkını affettiremezsin.

kul hakki ile ilgili sozler 2

♥ İnsanoğlu yalnız kendi rahatını düşünür, eğer rahat yaşamak için kardeşlerimizin hakkını yer onları ezersek, işte o vakit kötülük etmiş oluruz. –Voltaire-

kul hakki ile ilgili sozler 4

♥ İftira atmak en büyük kul hakkıdır.

kul hakki ile ilgili sozler 5
♥ Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, cennete girer. -Nesai-

kul hakki ile ilgili sozler 6

♥ Eğer üzerinizde kul hakkı olursa yapmış olduğunuz tüm ibadetlerin ve hayır hasanetlerın sevabını ortadan kaldırabilir.

♥ Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca hak yiyen sozlersitesi.com o kişinin sevapları alınır o adama yüklenir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir. –Buhari-

♥ Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevaplarından alınır, sevapları olmazsa, hak sâhibinin günahları buna yüklenir. –Buhari-

♥ Kul hakkı her zaman maddi kaynaklı olmaz. Kul hakkı maddi veya manevi olabilir.  Bir kişi hakkında gıybet etmek, onu çekiştirmekte kul hakkına girer.

♥ Bir kimse Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa fakat üzerinde bir kuruş kul hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe Cennete giremez.

Kul hakkı yemekle ilgili özlü sözler

♥ Bir kişi birçok ibadet ve hayır işlemesine rağmen, üzerinde bulunan kul hakları sebebiyle, bu amellerin sevabı hak sahiplerine verilince, kıyamet gününde eli boş kalıp cehenneme girmeyi hak edebilir.

Kul hakkı yemekle ilgili ayet ve hadisler

♥ Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakınınız. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin (aleyhinde konuşmasın). Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyendir. Hucurat suresi Ayet-12

♥ Dedikodu, gıybet, kişinin malına veya canına zarar vermek kul hakkına girer. Kişinin maddi veya manevi hayatını söylediğiniz veya sozlersitesi yaptığınız davranışlar olumsuz yönde etkiler ve kişiye zarar verir ve bu kişi söylediklerinizden dolayı size karşı bir hak doğar.

♥ Rivayetlere göre ölen bir kişinin arkasından konuşmak onun dedikodu ve gıybetini yapmak onun günahlarını üzerine almak olduğu söylenir.

♥ Hacca giden bir kişi, Arafat’tan indiğinde bütün günahları affedilir. Eğer bu konuda bir şüpheye düşse ve Acaba günahlarım affedildi mi? diye tereddüt geçirse büyük günah işlemiş sayılır. Bunun sadece iki istisnası vardır: Kul hakkı ve kaza namazı.

♥ Üzerinizde her kimin bir zerre kadar da hakkı varsa onu verin. Üzerinizde kul hakkı varken yapılan ibadetler kul hakkını affettirmez.

♥ Haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır. -Socrates-

♥ Cenab-ı Hak İsa (a.s)’a vahyetmiş ki: “Ya İsa, İsrailoğullarına bildir ki, ben üzerinde kul hakkı olan veya karnında haram lokma bulunan bir kimsenin bana dua etmesini sevmem.”

♥ Toplumda yaptığımız tüm davranışlar; bir yerde sırada beklemeden bekleyen kimsenin önüne geçmek, trafikte başka birini tehlikeye düşürecek şekilde araba kullanmak, başkasını rahtsız edecek tüm davranışlar kul hakkına girer.

♥ Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için, onları hâkimlere (rüşvet olarak) vermeyin. Bakara suresi Ayet-188

♥ Allah’ım cümlemizi kul hakkından muhafaza eylesin.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir