Nikos Kazancakis Sözleri

Nikos Kazancakis Sözleri sayfamzıda Nikos Kazancakisa ait tüm sözleri bulabilir ve facebook, twitter, sozlersitesi.com whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Nikos Kazancakis Sözleri

Herkes kendi yolunu izler. sözler sitesi com İnsan bir ağaç gibidir, neden kiraz vermiyor diye incir ağacını hiç azarladığın oldu mu? Öyleyse sus!

Her insanın kendi deliliği vardır; bana da öyle geliyor ki, en büyük delilik, bir deliliğe sahip olmamaktır.

Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan!

İnsan, uçurumun kenarına varmadan kanatlanamaz.

“Artık dünküleri hatırlamaktan, yarınkileri istemekten vazgeçtim; şimdi, şu anda ne oluyor, o ilgilendiriyor beni.

Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, sozlersitesi.com yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan, avare et ve korkma! Tanrı, baş şeytandan çok, yarım şeytandan iğrenir!

Özgür değilsin, senin bağlı bulunduğun ip, öbür insanlarınkinden daha uzun, hepsi bu kadar.

Her insanın kendi deliliği vardır; bana da öyle geliyor ki, en büyük delilik, bir deliliğe sahip olmamaktır.

senin anlayacağın, karga eskiden namuslu,doğru ve bayağı karga gibi yürürmüş ama, günün birinde keklik gibi kırıtarak yürümek esmiş aklına ve zavallı, o zamandan beri kendi yürüyüşünü de unutup sapıtmış; şimdi de görmüyor musun, sıçraya sıçraya gidiyor…

“Bir zamanlar diyordum ki:Bu Türktür, bu Bulgardır, bu Yunanlıdır. Ben vatan için öyle şeyler yaptım ki patron tüylerin ürperir; adam kestim, çaldım, köyler yaktım, kadınların ırzına geçtim, sozlersitesi.com evler yağma ettim… Neden?Çünkü bunlar Bulgarmış, ya da bilmem neymiş… Şimdi kendi kendime sık sık şöyle diyorum, hay kahrolasıca herif, hay yok olası aptal! Yani akıllandım, artık insanlara bakıp şöyle demekteyim: Bu iyi adamdır bu kötü adamdır. İster Bulgar olsun, ister Rum, isterse Türk. Hepsi bir benim için. Şimdi iyi mi kötü mü yalnız ona bakıyorum. Ve ekmek çarpsın ki, ihtiyarladıkça buna da bakmamaya başladım. https://sozlersitesi.com/nikos-kazancakis-sozleri/ Ulan ister iyi ister kötü olsun be. Hepsine acıyorum işte… Boşversem bile bir insan gördüm mü içim cız ediyor. Nah diyorum bu fakir de yiyior, içiyor, seviyor, korkuyor,(...) o da kıkırdayacak ve dümdüz toprağa uzanacak,onu da kurtlar yiyecek… Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be… Hepimiz kurtların yiyeceği etiz….Nikos Kazancakis-Zorba

Bugüne kadar senin hakkında ileri geri konuştuysam kusura bakma, insanız affet.

Güç, patron, çok güç! Bunun için delilik gerek, delilik, duyuyor musun? Ya hep, ya hiç! Ama sende beyin var, bu kadar verdim, bu kadar aldım; kar şu kadar, zarara bu kadar diye yazıyor.Yani, iyi bir sahip, her işi sermiyor, her zaman arkayı kolluyor. https://sozlersitesi.com/nikos-kazancakis-sozleri/ Hayır, ipi koparmıyor rezil, onu sıkı sıkı elinde tutuyor, kaçırırsa mahvoldu demektir zavallı, mahvoldu demektir! Ama, ipi koparmadıkça, hayatın ne tadı vardır, söyler misin bana? Papatya papatyacıktır; rom değil ki dünyayı altüst etsin!

‘Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir,bilir misin? Yarım işler,yarım konuşmalar,yarım günahlar,yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan!…

Bana yediğin yemeği ne yaptığını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. bazıları yediklerini içyağı ile gübreye, bazıları iş ve keyfe ve bazıları da duyduğuma göre tanrı’ ya dönüştürürmüş. şu halde insan 3 türlüdür. yediğim yemeği keyfe dönüştürürüm.

“Akıllandım Zorba, sağ olasın, ama ben de senin yolundan gidiyorum: ben de kitaplarla senin kirazlarla yaptığını yapacağım: o kadar çok kağıt yiyeceğim ki, bulantı gelecek, kusacak ve kurtulacağım.

Hayatımın akışında
Neden rastladım sana ..

Ben Tanrı’dan korkmam, o anlar ve bağışlar. İnsanlardan korkarım ben; onlar anlar ve bağışlamazlar

“Sır!” diye mırıldandı, “Büyük sır!” Dünyaya hürriyetin gelmesi için bu kadar cinayetler ve alçaklıklar mı lazım yani? Çünkü oturup sana işlediğimiz cinayetlerle yaptığımız sozlersitesi.com alçaklıkları saysam tüylerin ürperir. Fakat sonuç ne oldu, hürriyet! Tanrı yıldırımını atıp bizi yakacağına hürriyeti veriyor! Hiçbir şey anlamıyorum!

Omuz silkti, alaylı, Neden? Neden?” dedi. “İnsan nedensiz bir şey yapamaz mı? Şöyle keyfi için!

“Ne diyebilirsin sanki?” dedi. Anladığıma göre zatıâliniz aç kalmadı hiç, adam öldürmedi, çalmadı, suç işlemedi... Öyleyse, dünyası nasıl anlarsın sen?

Mutluydum; biliyordum bunu. Bir mutluluğu yaşarken onu kavramamız zordur; ancak o geçip de arkamıza sozlersitesi.com baktığımız zaman, birdenbire biraz da hayranlıkla, ne kadar mutlu olduğumuzu anlarız. Ama ben, bu Girit kıyısında mutluluğu yaşıyor, üstelik mutlu olduğumu da biliyordum.

Gerçek hoca, öğrencisinden öğrenebileceği herşeyi öğrenmeli, gençliğin ne yöne gittiğini anlamalı, o da ruhunu oraya doğru yöneltmelidir.

Buğday gibi toprağa inip ölmen gerek kalbim, titreme başka türlü nasıl başak olursun ve açlıktan ölen insanları nasıl beslersin.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir