Okulun Son Günü ile ilgili Sözler

Okulun Son Günü ile ilgili Sözler sayfamızda okulun bitişi ile ilgili söylenmiş en güzel sözleri sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz…

Okulun Son Günü ile ilgili Sözler

Bakış açısı her şeydir. Düşünceleriniz sizi nereye götürürse, hayatınız da oraya gider.

Her şeyin merkezi sen değilsin. Hatta hiçbir şeyin merkezi sen değilsin.

Kendi başarı ölçülerini oluştur. Bunu en başta yap ve bir daha asla arkana dönüp bakma.

Cesareti amaçta ve fikirlerde bul, “kendi içinde” gibi soyutlamalarda değil. Korkuyor olduğunda bile amaç cesaret verebilir.

Etrafındaki “bilgeliği” kullan. Her yerde bilgeliği bulmayı öğren. Doğada, müzikte, hatalarda, sessizlikte…

Ne için mücadele edeceğini doğru seç.

Kimse kitap okumaktan nefret etmez. Muhtemelen sadece çok seçici bir okuyucusun. Çoğu insan binlerce kitapla dolu bir kitapçı dükkanına girer ama sadece bazı kitaplar ilgisini çeker. Bu normaldir. O “bazı” kitapları bul.

Kendinle dalga geçmeyi öğren.

Etrafında ilham veren insanlar ve fikirler olsun.

Eğer hayatınla ilgili bir şeyi sevmiyorsan, onu değiştir. Hiçbir şey kendini hayal kırıklığına uğratmaktan daha kötü olamaz.

Her şeyi bulduğundan daha iyi bir şekilde bırak.

Kendine karşı her zaman dürüst ol.

Her şeyi sorgula.

Ahlaklı olmak, kimse bakmıyorken de doğru olanı yapmaktır.

Küresel düşün, yerel hareket et.

Dijital vatandaşlık “insanlık” vatandaşlığıdır aynı zamanda.

Kendine güven.

Yaptığın iş ve hayatın birbirinden ayrı olmak zorunda değiller.Yaptığın iş mutlaka bir “kariyer” olmak zorunda değil. Yaptığın iş dünya ile günlük etkileşimindir. Yaptığın işi dikkatli seç.

Hayatında ne için kime gitmen gerektiğini bil.

Her zaman daha az konuş, daha çok dinle.

Mutluluk düşündüğün şey değil. Filmlerde ve toplumsal düzende sana iyi bir işin, evliliğin ve sürekli eğlenmenin hayatın temel amaçları olduğu öğretildi. Ama gerçek mutluluk başka kaynaklardan gelir. İstek ve eylem arasındaki uyumdan. Özgürlükten. Yaratıcılıktan. Yapabilme becerisinden. İnsanlarla bağlantı kurmaktan. İnandığın şeyleri yaşamaktan.

Arada sırada düşünmeye sıfırdan başla. Bakış açını yeniden oluştur. Bunu asla tam olarak başaramayacaksın, ama dene. Çünkü yıllar boyunca içselleştirdiğin duygusal ve bilişsel önyargılarını, yetişkinlik yıllarının ilk evrelerine de beraberinde götüreceksin.

Öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin sana yapmanı söyledikleri şeyleri sorgulamadan yapma. Seni seviyorlar ama senin hayatının, umutlarının, düşüncelerinin, hayallerinin ve korkularının karmaşıklığını muhtemelen anlayamazlar. Anlamaya çalıştıklarında da kendi güvensizliklerini ve özlemlerini farkında olmadan sana yansıtacaklardır. Oysa bu senin hayatın ve senin işin.

Senin için “iyi yapılan işin” ne demek olduğuna karar ver. Herkesin onayını almak için yaptığın işi “sosyalleştirme” dürtüsünden vazgeç. Yaptığın işin ürünü belki de sonunda herkese açık olacak, ama senin o işle kurduğun birebir ilişki kesinlikle sozlersitesi.com özel olmalıdır. Her gece ışıklar kapandığında ve hepimiz en sonunda yalnız kaldığımızda, seni seven tüm bu iyi niyetli insanlar da kendi yaptıkları işlerle, kendi güvensizlikleriyle, umutlarıyla, hayal kırıklıklarıyla ve hayalleriyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Ve sen de kendilerininkiyle.

Sürekli önceliklerini belirle. X’in Y’ye sebep olacağını görmek her zaman kolay değil. Bir şeyler değiştikçe, artık sana uymayan şeylerden vazgeçmekten korkma.

Yanlış yaptığında kabul et.

Ben senin hayat boyu öğretmeninim. Eğer bana ihtiyaç duyarsan mutlaka beni bul.

Karmaşık olanı aşırı basitleştirme, basit şey üzerinde aşırı düşünme.

Davranışlarını düşünce ve inanç sisteminle uyumlu bir hale getir ama tam tersini yapma.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir