Oruç ile ilgili Sözler

Oruç ile ilgili Sözler Mübarek Ramazan Ayı’na girdiğimiz şu günlerde Ramazan’ın fazileti orucun önemi ile ilgili güzel sözler hazırlamaya karar verdik. Bu sayfamızda oruçla ilgili güzel sözler ve oruçla ilgili güzel mesajları bulabileceksiniz. Facebook ya da twitterdan oruçla ilgili anlamlı sözler paylaşmak isterseniz bu sayfada mutlaka size göre bir oruç mesajı bulunmaktadır.

Oruç ile ilgili Sözler

Cennet’in bir kapısı var, adına “Reyyan” derler, oradan ancak oruçIular girebilir.

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. (Bakara suresi 183)

Allah’ım senin rızanla oruç tuttum, senin rızanla orucumu açıyorum.

Yemekten ve içmekten kesilmek oruç değildir. Oruç, çirkin söz söylemekten, kötü temastan, nefsin boyunduruğundan kurtuImak ve fena hareketlerden sakınmaktır.

Bu ayda (Ramazan) bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.

Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.

Bu ayda (Ramazan) küçük büyük bir hayır yapan insan, başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.

Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. OruçIu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

Oruç Sözleri
Oruç Sözleri

OruçIunun yanında oruçsuzlar yemek yiyecek olursa, melekler oruçIuya rahmet okurlar.

Kim Allah Teâla yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, sozlersitesi.com genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi, Cihad 3, (1624)

OruçIunun iftar anında reddedilmeyen bir duası vardır.

Kim Ramazan orucunu farz olduğuna inanarak ve sevabını Allah’tan isteyerek gönül hoşIuğu ve tam bir ihlas ile tutarsa geçmiş küçük günahları bağışlanır.

OruçIu iken vefat etmiş kimseye Allah kıyamete kadar oruç tutmuş sevabı yazar.

Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. OruçIu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.

Kim Allah Teâla yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.

OruçIu için birisi iftar ettiği vakit, öteki Rabbi ile karşılaştığı vakit olmak üzere iki sevinç vardır.

Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin, 1259)

Kim bir kavme misafir olursa, onlar müsaade etmedikçe (nafile) oruç tutmasın.

Oruç der ki: Ey Rabbim, hakikat ben onu, yâni oruçIuyu, gündüzleri sozlersitesi.com yemekten ve şehvetlerden menettim. Onun hakkında beni şefaatçi kıl!

Şurası muhakkak ki, oruçIunun iftarını açtığı zaman reddedilmeyen makbul bir duası vardır.

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (MüsIim, Sıyam 2, (1079)

Kim oruçIu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir. (MüsIim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721))

Kim Ramazan orucunu, farz olduğuna inanarak ve sevabını Allah’tan isteyerek, gönül hoşIuğu ve tam bir ihIâs ile tutarsa geçmiş küçük günahları bağışlanır. Oruç Şefaat Edecektir. (Buhârî, Kitâbu’I- imân)

Kim, üzerinde Ramazan ayının orucu olduğu halde ölecek olursa, (ölünün velisi) her bir gün yerine, bir fakire yiyecek versin.

Her kim oruçIuya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir.”

Bu ay (Ramazan) Allah için açlık ve susuzluğun, takat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır.

İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. ( Tirmizi, İman 3, (2612)

Bu ayda (Ramazan) her kim oruçIu bir mümine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtuImasına sebep olur. OruçIunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur.

Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki; oruçIunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur: Allah der ki: Ağzı kokan şu kuI şehvetini, yemesini, içmesini benim için terk ediyor. Mademki sırf benim için oruç tutmuş, o orucun ecrini ben veririm.

Ramazan ayını, hiIâIi görmedikçe veya sayıyı ikmal etmedikçe öne alıp başlatmayın. (Hilali görüp veya sayıyı tamamladıktan) sonra müteakip hiIâIi görünceye veya sayıyı tamamlayıncaya kadar orucu tutun.

ResuI-i Ekrem Efendimiz; “Ey insanlar büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınızın üstüne düştü. Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.”

Ey insanlar büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınızın üstüne düştü. Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir