Ramazan Ayı ile ilgili Sözler

Ramazan Ayı ile ilgili Sözler sayfamızda on bir ayın sultanı ramazan ayı ile ilgili söylenmiş en güzel sözler sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz..

Ramazan Ayı ile İlgili Sözler

“Ramazan” demeyin. Zira Ramazan Aziz ve Celil olan Allah’ın isimlerinden bir isimdir. Lakin “Ramazan ayı” deyin. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Bir kimse Ramazan da inanarak ve sevabını umarak Kiyamul-leyl (teravih namazı) kılsa geçmiş günahı mağfiret olur. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Dört geceyi ihya edene Cennet vacip olur: Arife’den bir evvelki (terviye) gecesi, arife gecesi, kurban bayramı gecesi, Ramazan bayramı gecesi. Hz. Muaz (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu tutar ve ona ilaveten Sevval’den altı gün tutarsa, bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur. Hz. Ebu Eyyub (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu inanarak ve sevabını umarak tutarsa, geçmiş günahları mağfiret olur. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Bir kimse hac ve umre etse de ayni sene içinde ölse, Cennete girer. Kim Ramazan orucunu tutsa sonra ölse Cennete girer. Hz. Ebu Said (r.a.)

Allah Ramazanın her gecesi iftar zamanında bir milyon kişiyi Cehennemden azad eder. Cuma’nın her saatinde de, hepsi cehennemlik olan yine bir milyon kişiyi Cehennemden azad eder. Hz. Ibni Abbas

Ramazanda Allah’ı zikreden mağfiret olunur. Ve o ayda Allah’tan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez. Hz. Cabir (r.a.)

Size mübarek Ramazan ayı geldi. Niyetinizi takdim edin ve nafakanızı da geniş edin. (İbadet ve oruç için) Hz. Ibni Mes’ud

Size Ramazan ayı geldi. O bereket ayıdır. O ayda tam hayır vardır ve Allah sizi gasleder. Rahmetini inzal eder, hataları siler, duaları kabul eder. Sizin rağbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun için Allah’a kendi tarafınızdan hayır ödeyin (Çok hayır yaparak Ramazanın hakkini verin). Zira saki, o ayda Allah’ın Rahmetinden mahrum kalan kimsedir. Hz. Ubade (r.a.)

Size Ramazan ayı geldi. O mübarek bir aydır. Allah size Ramazan ayı orucunu farz kildi. O ayda gök (rahmet) kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve azılı şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim o gecenin hayrından mahrum kalmışsa, o kimse hakikaten (bütün hayırlardan) mahrum kalmıştır. Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Ramazan ayı girdiğinde Allah telala arsı taşıyan meleklere, tespihten ellerini çekip Muhammed (s.a.s.) ümmetine ve müminlere istiğfarda bulunmalarını emreder. -Hz. Ali (r.a.)

Hac, kendi ile evvelkisi arasına, Ramazan da evvelki ile arasına, Cuma da evvelki ile kendi arasına kefarettir. (Günahı da anadan dogma temiz olur) -Hz. Ebu Umame (r.a.)

Ramazan ayı geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapatılır, şeytanlar da bağlanır. Bir münadi Ramazan bitinceye kadar söyle nida eder: “Ey hayra talib olan koş, Ey şerri isteyen, azalt (terk et).” Hz. Utbe Ibni Abd (r.a.)

Ramazanda on gün itikâf etmek (son 10 günü ibadetle meşgul olmak), nafile iki hac ve iki umre gibidir. Hz. Hüseyin (r.a.)

Ramazanda Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar bağlanır ve her gece bir münadi şöyle nida eder: “Ey hayır sahibi, hayrını yap. Ve ey ser sahibi, biraz geri dur.” Hz. Ukbe Ibni Ferkad (r.a.)

Oruç tutan, namaz kılan kimse, mükâfatını kıyamette aklı kadar alır. Hatib

Temizlik imanın yarısı, oruç da sabrın yarısıdır. Müslim

Ramazan Ayında Kalpler imanla, Eller Gökyüzünde Duayla Huzurla Geçmelidir.

Ramazanda Dertdi kederi Bir köşeye At Huzurla imanla Dolu mutlu 1 Ay Yaşa.

Bütün Müminler Bu Ayda Şükür Etsinler Dua Etsinler 11 Ayın Sultanı Olan Ramazan Ayında iman tesinler istesinler.

Mübarek Ramazan Ayı Geldi Sonunda Şimdi Hepimiz iman Yoluna.

Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur. -i.Ebiddünya

Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu arasında hudut, sahur yemeğidir. -(Müslim, 6, 60)

İslam, kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir. -Müslim

Ramazan ayı insanların huzur bulacağı bir aydır.

Cennetteki güzel köşkler, sözü hoş, selamı çok, yemek yediren, oruca devam eden ve gece namazı kılan kimselere verilir. -İbni Nasr

Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. -(R. Salihin, 1259)

Oruç tutan müminin susması tesbih, uykusu ibadet, duası müstecap ve amelinin sevabı da çoktur. -Deylemi

Yine Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Kim Allah Teala yolunda bir gun oruc tutsa, Allah onunla ates arasına, genisligi sema ile arz arasini tutan bir hendek kilar.” -Tirmizi, Cihad 3, (1624).

Bilhassa oruçlu iken çirkin, kötü söz söylemeyin! Birisi size sataşırsa, ona “Ben oruçluyum” deyin! -Buhari

İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah”tan başka ilah olmadığına ve Muhammed”in O”nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe”ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. -Tirmizi, İman 3, (2612)

Gerçek oruç, sadece yiyip içmeyi değil, boş ve hayasızca sözleri de terk ederek tutulan oruçtur. -Hakim

Hz. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.” -Tirmizi, Savm 82, (807); Ibnu Mace, Siyam 45, (1746).

Allahü teâlânın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrasına, ancak oruçlular oturur. -Taberani

Bir kadın Resulullah (sav)”a gelerek: “Ben haccetmek için hazırlık yapmıştım. Bana (bir mani) arz oldu ne yapayım?” Efendimiz, “Ramazan”da umre yap, zira o ayda umre tıpkı hacc gibidir” buyurdu. -(Ebu Davud, Hacc 79, Tirmizi, Hacc 95)

Allah yolunda bir gün oruç tutanın yüzünü, Allahü teâlâ yetmiş yıl ateşten uzaklaştırır. -Müslim

Bir rivayette de soyle buyrulmustur: “Oruc perdedir. Biriniz birgun oruc tutacak olursa kotu soz sarfetmesin, bagirip cagirmasin. Birisi kendisine yakisiksiz laf edecek veya kavga edecek olursa “ben orucluyum!” desin (ve ona bulasmasin).”Buhari, Savm 2, 9, Libas 78; Muslim,Siyam 164 (1151); Muvatta, Siyam 58, (1, 310); Ebu Davud, Savm 25 (2363); –Tirmizi, Savm 55, (764); Nesai, Siyam 41, (2, 160-161); Ibnu Mace, Siyam 1, (1638), Edeb 58, (3823).

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. -(Müslim, Sıyam 2, (1079)

Oruçlu iken ölene, kıyamete kadar oruç tutmuş gibi sevap yazılır. -Deylemi

Sehl Ibnu Sa’d (radiyallahu anh) anlatiyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Cennette Reyyan denilen bir kapi vardir. Oradan sadece oruclular girer. Oruclular girdiler mi artik kapanir, kimse oradan giremez.” -Buhari, Savm 4, Bed’u’l- Halk 9; Muslim, Siyam 166, (1152); Nesai, Siyam 43, (4, 168); Tirmizi, Savm 55, (765).

Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yıl orucu tutmuş olur. -(Tirmizi, Savm 53, (759); Ebu Davud, Savm 58, (2432)

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki: Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf söyleyecek veya onunla kavga edecek olursa, Ben oruçluyum, desin (ona bulaşmasın).

Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına, bir Ramazan diğer Ramazana hep kefarettirler. Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler. -(Müslim, Taharet 14, (223); Tirmizi, Salat 160, (214)

Oruçlunun uykusu ibadettir. Susması tesbihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir. buyuruyor Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz.

Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildigim zaman bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün! -(Tirmizi, Daavat 110, (3539)

Rasulullah Efendimiz: Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız. buyurmuştur

Rasulullah Efendimiz : ”Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır.” demiştir.

Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!” desin (ve ona bulaşmasın)
(Müslim, Sıyam 164, (1161)

Hz. Cabir radiyallahu anh anlatiyor: “Her iftar vaktinde Allah tarafindan (cehennemden) azad edilen kimseler bulunur. Bu, (Ramazanin) her gecesinde olur.”

Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. -(Tirmizi, Cihad 3, (1624)

Hz. Enes Ibnu Malik radiyallahu anhuma anlatıyor: “Ramazan ayı girmişti. Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Bu mübarek aya girmiş bulunuyorsunuz. Bu ayda bir gece vardir ki bin aydan hayırlıdır. Bu gecenin hayır ve bereketinden mahrum kalan bir kimse, bütün hayırlardan mahrum kalmış gibidir. Onun hayrı ise sadece (uhrevi saadetten) mahrum kimseye haramdır.”

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez.” (Tirmizi”nin rivayetinde şu ziyade var: “Oraya kim girerse ebediyyen susamaz. -(Tirmizi, Savm 5)

Peş peşe üç gün oruç tutabilenin, Ramazan orucunu tutması gerekir. -Ebu Nuaym

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz. -(Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin [Kadir gecesinin] hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır. -Nesai

Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir. -(Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721)

Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allahü teâlâdan bekleyerek oruç tutanın günahları affolur. -Buhari

Zahmetsiz ganimet kışta tutulan oruçtur. -(Tirmizi, Savm 74, (797)

Ramazan orucunu tutup ölen kimse, Cennete girer. -Deylemi

Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sozlersitesi.com sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez. -(Buhari, Savm 29; Tirmizi, Savm 27, (723)

Ramazan-ı şerif ayı geldiği zaman, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder. -Deylemi

Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur. -Taberani

Resulullah (sav) vefat edinceye kadar Ramazanın son on gününde i”tikafa girer ve şöyle buyururdu: “Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın”. -(Müslim, İ”tikaf 5, (1172)

Ramazan orucu farz, teravih sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur. -Nesai

Resulullah (sav) “Kadir gecesi Ramazan’ın neresinde? diye sorulmuştu. O, ” Ramazanın tamamında!” diye cevap verdi. -(Ebu Davud, Salat, 824, (1387)

Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir. -İ.Mansur

Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir. -(Müslim, Müsafirin 174, (769); Ebu Davud, Salat 318, (1371); Tirmizi, Savm 83)

Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutunuz! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır. İbni Ebiddünya

Kişinin fitnesi ehlinde, malında, çocuğunda, nefsinde ve komşusundadır. Oruç, namaz, sadaka, emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker bu fitneye kefaret olur! -(Müslim, Fiten 17, (144), Tirmizi, Fiten 71, (2259)

Peygamberimizin Dilinden Ramazan Ayı

Peygamberimiz Şâban ayının son gününde okuduğu bir hutbede sahabilere şöyle sesleniyordu:

‘Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay yaklaştı gölgesi başınıza geldi.
‘Bu öyle bir aydır ki içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.
‘Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz gecelerinde nafile namazları meşru kıldı.
‘Bu ayda küçük büyük bir hayır yapan insan başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.
‘Bu ayda bir farzı yapmak başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.
‘Bu ay Allah için açlık ve susuzluğun taat ve ibadetin zorluklarına sabretme ve dayanma ayıdır. Sabrın karşılığı da ancak Cennettir.
‘Bu ay yardımlaşma ayıdır bu ay mü’minlerin rızkını arttıracak aydır.
‘Bu ayda her kim oruçlu bir mü’mine iftar edecek bir şey verirse yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur.

Size Ramazan ayı geldi. O bereket ayıdır. O ayda tam hayır vardır ve Allah sizi gasyeder. Rahmetini inzal eder, hataları siler, duaları kabul eder. Sizin rağbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun için Allah’a kendi tarafınızdan hayır ödeyin (Çok hayır yaparak Ramazan’ın hakkını verin). Zira saki, o ayda Allah’in Rahmetinden mahrum kalan kimsedir. -Ravi: Hz. Ubade (r.a.)

Size Ramazan ayı geldi. O mübarek bir aydır. Allah size Ramazan ayı orucunu farz kıldı. O ayda gok (rahmet) kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve azılı şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim o gecenin hayrından mahrum kalmışsa, o kimse hakikaten (butun hayırlardan) mahrum kalmıştır. -Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Ramazan ayı girdiğinde Allah teala arşı taşıyan meleklere, tesbihten ellerini çekip Muhammed (s.a.s.) ümmetine ve mü’minlere istiğfarda bulunmalarını emreder. -Ravi: Hz. Ali (r.a.)

Hac, kendi ile evvelkisi arasına, Ramazan da evvelki ile arasına, Cuma da evvelki ile kendi arasına kefarettir. (Günahı da anadan doğma temiz olur) -Ravi: Hz. Ebu Umame (r.a.)

Ramazan ayı geldiginde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapatılır, şeytanlar bağlanır. Bir münadi Ramazan bitinceye kadar şöyle nida eder: “Ey hayra talib olan koş, Ey şerri isteyen, azalt (terk et).” -Ravi: Hz. Utbe Ibni Abd (r.a.)

Ramazanda on gün itikaf etmek (son 10 günü ibadetle meşgul olmak), nafile iki hac ve iki umre gibidir. -Ravi: Hz. Huseyin (r.a.)

Size mübarek Ramazan ayı geldi. Niyetinizi takdim edin ve nafakanızı da geniş edin. (İbadet ve oruç için) -Ravi: Hz Ibni Mes’ud (r.anhuma)

Ramazan’da Allah’i zikreden mağfiret olunur. Ve o ayda Allah’tan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez. -Ravi: Hz. Cabir (r.a.)

Allah (z.c.hz.) Ramaza’ın her gecesi iftar zamanında bir milyon kişiyi Cehennemden azad eder. Cuma’nın her saatinde de, hepsi cehennemlik olan yine bir milyon kisiyi Cehennemden azad eder. -Ravi: Hz. Ibni Abbas (r.anhuma)

Bir kimse hac ve umre etse de aynı sene icinde ölse, Cennete girer. Kim Ramazan orucunu tutsa sonra ölse Cennete girer. -Ravi: Hz. Ebu Said (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu inanarak ve sevabını umarak tutarsa, geçmiş günahları mağfiret olur. -Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Dort geceyi ihya edene Cennet vacib olur: Arefe’den bir evvelki (terviye) gecesi, arefe gecesi, kurban bayramı gecesi, Ramazan bayramı gecesi. -Ravi: Hz. Muaz (r.a.)

Bir kimse Ramazan’da inanarak ve sevabını umarak Kiyamul-leyl (teravih namazı) kılsa geçmiş günahı mağfiret olur. -Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Ramazan Şerif ile ilgili Sözler

Hoşgeldin Ey Gönüllerin Sultanı Ramazan.

Ramazanın ilk gecesinde cennet ve sema kapıları açılırda, Ramazan’ın son gecesine kadar kapanmaz. Ramazan ayınız mübarek olsun.

Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağrifet, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluştur. Hayırlı Ramazanlar.

Seni kavuşturana kurban olayım bir kere daha kavuşmak nasip oldu şükürler olsun yüceler yücesine. Tüm İslam Âleminin Ramazan ayını kutlarım…

Hoş geldin 11 ayın sultanı güzel Ramazan bize bereketini getir. Hayırlı Ramazanlar…

Hoş geldin ey ayların en hayırlısı bize umut getirdin. Hayırlı huzurlu bir Ramazan ayı geçirmenizi dilerim.

Ramazan demek bereket ve kurtuluş demektir. Sofranız bereketli sağlığınız sıhhatli olsun. İyi Ramazanlar…

Ramazan ayına kavuşturan yüceler yücesine şükürler olsun. Bayramına da bizleri ulaştırsın inşallah. Hayırlı huzurlu Ramazanlar dilerim.

Ramazan ayı ülkeme ve tüm inananlara güzellikler ve bolca huzur getirsin. Hayırlı Ramazanlar…

Mübarek Ramazan ayı kalbini o’nun yoluna koymayı ellerini daim o’nun dergâhına açmaya vesile olsun. Hayırlı Ramazanlar…

Ramazan Ay’ında bütün müminlerin dualarını oruçlarını ALLAH (c.c) kabul etsin ALLAH (c.c) Bizi bütün kötülüklerden ıslah etsin…

Dostlukların sevgi ile beslendiği bu Mübarek Ramazan ayında gönlünün sevgi ile dolup taşmasını dilerim…

İslam ülkelerinde yanan ateşin tez zamanda sönmesi dileğimle hayırlı Ramazanlar dilerim.

Mübarek Ramazan ayı kalbine önce bulut olsun yağmak için. Sonra yağmur olsun ilahi sevgiyi yeşertmek için. Hayırlı Ramazanlar…

Yağmur yüklü bulutlar gibi gelerek bizleri bereketiyle donatan Ramazan ayınız mübarek olsun.

Ramazanda derdi kederi bir köşeye at huzurla imanla dolu mutlu bir ay yaşa. Hoşgeldin ey şehri Ramazan…

Cenab-ı Hakk’ın kapısına ulaştırmayacak yollara sapmaktan korumaya vesile olan mübarek Ramazan ayını tebrik ederim.

Ellerin semaya, dillerin duaya gönüllerin Mevla’ya yöneldiği bu mübarek Ramazan Ayı’nın hayırlara vesile olmasını dilerim. Hoşgeldin ya şehr-i Ramazan…

Gün batar usul usul. Kararır gece. Yeniden doğar her şey. Mübarek Ramazan ayinin gönlünde huzur kokulu bir gül kök salmasına vesile olması temennilerimle. Hayırlı Ramazanlar.

Recep, Şaban derken geldin Ramazan hoş geldin ayların en birincisi. Cennet kokuları yayıldı şu an hoş geldin ayların en birincisi.

Ramazan ayının bereketi hanenize hoşgörüsü gönüllerinize sabrı ruhunuza dolsun, Hoşgeldin On Bir Ayın Sultanı Ya Şehr-İ Ramazan.

Şu mübarek şehr-i Ramazan leyle-i kadri ihate ettiği için kendisi de ömür içinde bir leyle-i kadirdir ki muvaffak olanın ömrüne bin ömür katar. Hoşgeldin On Bir Ayın Sultanı.

Mübarek Ramazan ayı; sana vücudunun sıhhat ve selameti olan “az yemeğe”. Ruhunun sıhhat ve selameti olan “günahsız olmaya”. Dininin sıhhat ve selameti olan “peygamber efendimizin güzel ahlakına sahip olmaya” vesile olsun. Hoşgeldin Ayların En Birincisi Ey Şehr-İ Ramazan

Konsun yine pervazlara güvercinler, hu hu lara karışsın aminler, mübarek aydır gelen, gelin ey Fatihalar, Yasinler… Mübarek Ramazan ayınız hayırlara vesile osun.

Ellerimiz Sema’da dualarımız Allah’a bu mübarek Ramazan ayında şükür edelim Allah’ımıza, ramazan ayınız mübarek olsun.

Kardeşliğin daimi olduğu, sevgilerin birleştiği, dostlukların bitmediği yine de mutlu, umutlu ve sevgi dolu, rahmetlerin yağmur gibi yağdığı bu mübarek Ramazan ayının sizlere güzellikler getirmesini dilerim.

Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allah-ü Teâlâ, size sozlersitesi.com Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin ‘Kadir Gecesinin’ hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.

Ramazan Ayı ile ilgili Sözler

Ramazanda Derdi kederi Bir köşeye At Huzurla imanla Dolu mutlu 1 Ay Yaşa.
İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah”tan başka ilah olmadığına ve Muhammed”in O”nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe”ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. -Tirmizi, İman 3, (2612)

Rasulullah Efendimizin: “Nice oruçlu insan vardır ki, orucundan nasibi sadece aç ve susuz kalmasıdır. Ve nice geceleri ibadetle geçiren vardır ki, bundan nasibi sadece uykusuz kalmasıdır.”

Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez.
(Buhari, Savm 29; Tirmizi, Savm 27, (723)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir