Spor ile ilgili Atasözleri

Spor ile İlgili Atasözleri sayfamız sporla ilgili söylenmiş atasözlerini sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ilke ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz….

Spor ile ilgili Ata Sözleri

Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve güzel ahlaklısını severim.” sözlü ilk akla gelen sporla ilgili sözüdür.

Atatür’ün başkaca sporla ilgili sözleri de vardır;

“Türk çocuklarına sporun bugünkü tekniğini öğretmek ve bunlardan bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor olarak koymak gerekir.

Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır.

Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir.

Ben Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim.

Her ulus çocuklarının sıhhatli ve gürbüz olmaları için yaşadıkları bölgenin sıhhi şartlarını temin etmek, devlet halinde bulunan siyasi teşekküllerin en birinci ödevidir…

Spordan yoksun olan bir gençlik nasıl ki vatan müdafaası sırasında etkili olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni inkişafı noksan ve yetersiz olursa, o kafayı ileriye götüremez, taşıyamaz.

-Türk Çocuğu! Her işte olduğu gibi, havacılıkta da, en yüksek düzeyde, gökte, seni bekleyen yerini, az zamanda sozlersitesi.com dolduracaksın. Bundan, gerçek dostlarımız sevinecek, Türk Ulusu mutlu olacaktır.

Bir insan hayatında büyük bir muvaffakiyet kazanabilir. Fakat, yalnız onunla övünerek kalmak isterse, o muvaffakiyet de unutulmaya mahkumdur. Onun için çalışmak ve daima muvaffakiyet aramak, herkes için esas olmalıdır.

Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim. ATATÜRK

Sporla ilgili diğer ata sözlerimizden bazıları;

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur. “Akıl ve doğru düşüncenin sağlam yani sporcularda bulunacağını dile getirmiştir. Sporcu olan işlerini daha kolay şekilde yaparak giderebilir.”

Sağlık Varlıktan Yeğdir. “Sağlıklı olmak için daima spor yapılmalıdır, mal mülk bir yere kadar sağlık satın alınamayacağından dolayı sporun yapılması gereklidir.”

Spor ve Eğitimli Bir Devlet Yorulmaz. “Spor ve eğitime ağırlık veren bir devlet ileriye doğru adım adım ilerler.”

Sporsuz Bir Millet Gerilemeye Mahkûmdur. “Sporun olmadığı bir millet sağlam kafaya sahip olmadığından dolayı gerileyecektir. Spor zihnin anahtarı olmaktadır.”

Spor, Ahlaktır. “Spor yapan insan temiz ve düzgün ahlaka sahiptir.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” – Bu atasözü, fiziksel aktivitenin ve bedensel sağlığın, zihinsel sağlığı da olumlu etkilediğini ifade eder.

“Taş düşer toprak düşmez.” – Bu atasözü, doğal yeteneklerin ve çabaların zaman içinde geliştirilebileceğini, fakat temel niteliklerin değişmeyeceğini anlatır.

“Damlayan su, taşı deler.” – Bu atasözü, spor ve fiziksel aktivitelerde sabır ve sürekli çabanın önemini vurgular.

“Yavaş ve istikrarlı yarışı kazanır.” – Bu, sabır ve istikrarın önemini vurgular.

“Birlikten kuvvet doğar.” – Takım sporlarında işbirliği ve takım çalışmasının önemini anlatır.

“Zorluklar, başarılı olmanın maliyetidir.” – Sporcuların zorluklar ve engeller karşısında azim ve kararlılık göstermeleri gerektiğini ifade eder.

“İşlemeyen demir paslanır.” – Düzenli egzersiz ve antrenmanın önemini vurgular.

“Yükseğe uçmayan kuş, yuvadan uzağa gitmez.” – Hedefler ve başarılar için risk almanın ve sınırları zorlamanın gerekliliğini anlatır.

“Ant içenin karnı doymaz.” – Gerçek başarı ve gelişim için çaba ve çalışma gerektiğini belirtir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir