Steve Jobs Sözleri

Steve Jobs Sözleri sayfamızda girişimcilere özel Steve Jobsun söylemiş olduğu sözleri bulabilir ve facebook, twitter, whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile üvretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Steve Jobs Sözleri

Apple’ın kurucularından Steve Jobs, kalite, başarı ve vizyon konularında ilham alınacak isimlerden biri. Bir çok sözü ile bunu anlamak mümkün.

Steve Jobs yaşasaydı 61 yaşında olacaktı. Hiç kuşkusuz bizlere büyük bir miras bırakan isim, bunu yalnızca teknolojiye yaptığı katkılarla değil, söylediği unutulmaz ilham verici sözlerle de yaptı.

Sizler de bu sözlerden ilham almak istiyorsanız, işte Steve Jobs’a ait sözlerden en iyileri..

“Öleceğimi bilmek, sahip olduğum şeyleri kaybetme düşüncesini engellemenin en iyi yolu. Her zaman çıplaksınız. Kalbinizin sesini dinlememek için hiçbir neden yok.

“Belli bir kitleye yönelik ürün dizayn etmek gerçekten zor. Çoğu zaman insanlar ne istediklerini bilmiyorlar, ta ki siz onlara gösterene kadar.”

“Odaklanma ve basitlik benim mantralarımdan. Basit, karışıktan zor olabiliyor. Fikirlerinizi arındırmak ve basitleştirmek için çok çalışmalısınız.

“Noktaları ileriye bakarak değil, yalnızca geriye bakarak birbirine bağlayabilirsiniz. Bir şekilde noktaların geleceğinize bağlanacağına güvenmeniz lazım. Bir şeye güvenin, içgüdülerinize, kaderinize, hayatınıza, talihinize, her neye güvenirseniz. Bu yaklaşım beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı ve hayatımdaki tüm değişiklikler bununla gerçekleşti.

“İşiniz hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak, bu yüzden gerçek anlamda mutlu olmak için işinizi çok iyi olduğuna inanacak şekilde yapın. İyi iş yapmanız için ise işinizi sevin. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Pes etmeyin. Tüm kalbinizle isterseniz, bulunca anlayacaksınız. Tıpkı iyi bir ilişkideki gibi, yılları devirmek gerekir. Dolayısıyla bulana dek arayın. Pes etmeyin.

“Mezarlıktaki en zengin adam olmak benim için bir şey ifade etmiyor… Uyumadan önce, harika bir iş çıkardık diyebilmek… işte benim için anlam ifade eden şey bu.”

“Bence bir şey yaptığınızda ve o güzel olduğunda, uzun süre onunla yetinmek yerine başka güzel bir şey yapmanız gerekir. Sadece sıradakinin ne olacağını düşünün.

“Yenilik size koridorda karşılaştığınız insanlardan veya gecenin bir vakti yeni bir fikir üzerine yada uzun süredir yaşanan bir sorunun çözümüyle ilgili yapılan telefon konuşmasından gelir. Bu, birinin hayatındaki en harika şeyi bulduğunu düşünerek, fikrini almak üzere aradığı 6 kişinin plansız toplantısı gibidir.”

“Apple’dan kovulmak başıma gelebilecek en iyi şeydi. Başarılı olmanın ağırlığı, yerini yeni başlayan birinin hafifliğine bıraktı. Hayatımın en yaratıcı periyodlarından birine girmeme imkan sağladı.

“17 yaşımdayken buna benzer bir söz okudum: ‘Eğer her gününüzü son gününüzmüş gibi yaşarsanız, bir gün haklı çıkacaksınız’. Bu bende bir etki yarattı, o günden sonra, geçen 33 yıl boyunca her sabah aynaya baktım ve kendime şunu sordum: ‘Eğer bugün benim son günüm olsaydı, bugün yapacağım şeyleri yapmak ister miydim?’ Ve üst üste hayır cevabı almaya başladığımda, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.

“Dünya’da bir iz bırakmak istiyorum”

“Lider ve takipçiyi birbirinden ayıran şey yeniliktir”

“Benim iş modelim Beatles‘dır. Onlar birbirlerinin negatif eğilimlerini kontrol altına alan 4 kişiydi.sozlersitesi.com Birbirlerini dengelediler ve bütün olarak daha iyilerdi. Benim işe bakışım bu şekildedir: İyi şeyler asla tek kişi tarafından yapılmaz, takım halinde yapılır.

“Korsan olmak orduya katılmaktan daha iyidir.”

“Bazen yenilik yaptığınızda, hata yaparsınız. Bu hataları çabucak kabul etmek ve diğer yenilikleri geliştirmek yapılacak en iyi şeydir.”

“Bir proje ortaya çıkardığınızda ilk başta hatalar yapabilirsiniz, önemli olan hatalarınızı savunmak yerine bir an önce düzeltemeye çalışmaktır.

“Yaprıklarımla olduğu kadar yapmadıklarımla da gurur duyuyorum”

“Mezardaki en zengin adam olmak değil, yatağa yattığımda harika işler yaptık diyebilmektir benim için önemli olan”

[quote_right]”Biz sadece, işletim sistemlerine baktık ve bunu daha basit ve daha güçlü yapabilir miyiz dedik.”

“Benim işim insanlara iyi davranmak değil, onları geliştirmek”

“Müşterinize ne istediğini sorup ona göre ürün çıkaramazsınız, çünkü siz onların istediğini yaparken onlar başka birşey istiyor olacaktır.”

“Tasarım nasıl gözüktüğü veya nasıl hissettirdiği değildir, nasıl çalıştığıdır”

“Hayattaki vaktiniz kısa, o yüzden işe yarar birşeyler yapmak için harcamanız çok önemli.

“Korsan olmaya karar verdiysen deniz kuvvetlerine katılmak mantıksızdır”

Çalışmanız hayatınızın büyük bir kısmını dolduracak ve gerçekten tatmin olmanın tek yolu, harika bir çalışma olduğuna inandığınız şeyleri yapmaktır. Ve harika işi yapmanın tek yolu, yaptıklarınızı sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Yerleşim sakın. Kalbin tüm konularda olduğu gibi, onu bulduğunuzda bileceksiniz.

Zamanınız sınırlıdır, bu nedenle başkasının hayatını yaşamak için boşa harcamayın. Dogma tarafından sıkışmayın – ki bu da diğer insanların düşüncelerinin sonuçlarıyla sozlersitesi.comyaşıyor. Başkalarının görüşlerinin gürültünün kendi iç sesinizi bozarmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kalbinizi ve sezgilerinizi izlemeye cesaret edin.

İş dünyasında büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz. Bunlar bir grup insan tarafından yapılır.

Dikkat çeken noktaları birbirine bağlayamazsınız; Bunları geriye dönük olarak bağlayabilirsiniz. Dolayısıyla noktaların gelecekte bir şekilde bağlantı kuracağına güvenmelisiniz. Bir şeye güvenmek zorundasın – bağırsağın, kaderin, hayatın, karmanın, her neyse. Bu yaklaşım asla beni hayal kırıklığına uğratmadı ve hayatımda fark yarattı.

Yenilik, liderle takipçiyi birbirinden ayırır.

Kaliteden ödün vermeyin. Bazı insanlar mükemmellik beklenen bir ortamda kullanılmaz.

Bazen yaşam bir tuğlayla sizi kafaya çarpar. İnancını kaybetme.

Teknoloji bir şey değildir. Önemli olan, insanlara inanmanız, temelde iyi ve akıllı olduklarına ve onlara araçlar koyarsanız onlarla harika şeyler yapacaklarına inanmanızdır.

Son 33 yıldır her sabah aynaya bakıp kendime sordum: “Bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak istediğim şeyi yapmak ister miydiniz?” Ve cevabın üst üste birçok gün boyunca ‘Hayır’ olması durumunda, bir şeyi değiştirmem gerektiğini biliyorum.

Yaratıcılık yalnızca şeylerle bağlantı kuruyor. Yaratıcı insanlara bir şeyler yaptıklarını sorduğunuzda, gerçekten suçlu buldular, sadece bir şeyler gördüler çünkü biraz suçlu hissediyorlardı. Bir süre sonra onlar için açıkça göründü. Çünkü sahip oldukları deneyimleri birbirine bağlayabildiler ve yeni şeyler sentezleyebiliyorlardı.

Buradaki herkes, şu anda şu anki geleceği etkilediğimiz anlardan biri.

Tasarım, sadece neye benzediği ve hissettirdiği gibi değil. Tasarım nasıl işliyor.

Odaklılık ve basitlik benim mantralarımdan biri. Basit, karmaşık olmaktan daha zor olabilir: Düşüncenizi basitleştirmek için çok temiz çalışmanız gerekir. Ama sonunda değersin, çünkü oraya vardığınızda dağları taşıyabilirsiniz.

Yakında öleceğimi hatırlamak, yaşamda büyük seçimler yapmamda bana yardımcı olan en önemli araçtır. Çünkü hemen hemen her şey – tüm dış beklentiler, tüm gurur, utanç veya başarısızlık korkusu – bunlar sadece ölüm karşısında geride kalıyor ve gerçekten önemli olanı bırakıyor.

Hayatta en sevdiğim şeylerin hiçbir parası yok. Hepimizin sahip olduğu en değerli kaynağın zaman olduğu açıktır.

Bu teknolojiye olan inanç değil. İnsanlara inançtır.

Tasarım eğlenceli bir kelime. Bazı insanlar tasarımın nasıl göründüğü anlamına geldiğini düşünüyor. Fakat elbette daha derine inersen, gerçekten nasıl çalıştığını görürsün.

Kimse ölmek istemiyor. Cennete gitmek isteyen insanlar bile ölmek istemiyorlar. Ve yine de ölüm hepimizin paylaştığı hedef. Hiç kimse kaçmadı. Ve öyle olması gerektiği gibi, çünkü Ölüm muhtemelen Hayatın en iyi en iyi icadıdır. Hayatın değişim ajanıdır. Yeniyi temizlemek için yaşlıları temizler.

Bazen yenilik yaparken hata yaparsın. Onları hızlı bir şekilde kabul etmek ve diğer yeniliklerinizi geliştirmeye başlamak en iyisidir.

Bilgisayarlar kendileri ve henüz geliştirilemeyen yazılımlar, öğrenme biçimimize devrim yaratacak.

O zaman göremedim, ama Apple’dan kovulmanın şimdiye kadar yaşanabilecek en iyi şey olduğu ortaya çıktı. Başarılı olma ağırsızlığı, her şeyden daha az emin olarak tekrar yeni başlayanın hafifliği ile değiştirildi. Hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmem için serbest kaldı.

İnanıyorum ki hayat akıllı bir şey: işler rastgele değil.

Her şeyden önce, yeni teknolojinin eski teknolojiyi mutlaka alması gerekmemekle birlikte, bununla da kalacak. Tanım olarak. Sonunda, onun yerini alacak. Ancak renk çıktığında siyah-beyaz televizyonlara sahip olan insanlar gibi. Sonunda yeni teknolojinin yatırıma değer olup olmadığına karar verdiler.

Öleceğinizi hatırlayın, kaybedeceğiniz bir şey olduğuna inanma tuzağından kaçınmanın en iyi yoludur. Zaten çıplaksın. Kalbine uymamak için hiçbir sebep yok.

Aç kal Budala Kal.

Artımlı düzelme için büyük bir saygı duyuyorum ve hayatımda böyle bir şey yaptım, ancak her zaman daha devrimci değişikliklerden hoşlandım. Nedenini bilmiyorumsozlersitesi.comÇünkü onlar daha zordur. Duygusal olarak çok stresli davranıyorlar. Ve genelde herkesin size tamamen başarısız olduğunu söyleyen bir dönem geçirirsiniz.

Karizma ve kişilikle ilgili değil, sonuçlar ve ürünler ve Apple’ın ve Apple’ın dışındaki insanların şirket hakkında, Apple’ın duruşundan ve potensiyele endüstriye katkıda bulunmaktan neden heyecan duydukları temel kaygılarla ilgili.

Yaşlı insanlar oturup ‘Ne oldu?’ Diye sorarlar. Ama çocuk şunu sorabilir: “Bununla ne yapabilirim?”

Sistem, sistemin bulunmamasıdır. Bu, işleme sahip olmadığım anlamına gelmiyor. Apple çok disiplinli bir şirkettir ve büyük süreçlere sahibiz. Ama bu onunla ilgili değil. Süreç sizi daha verimli hale getirir.

Yenilik, kaç tane Ar-Ge harcınızın olduğuyla alakalı değildir. Apple Mac ile çıktığında, IBM Ar-Ge’ye en az 100 kat daha fazla harcıyordu. Para değil. Sahip olduğunuz insanlar, nasıl yönlendirildiğiniz ve ne kadar aldığınız hakkında.

Her şeyin dünyayı önemli hale getirmesi gerekmiyor.

İş dünyası için modelim Beatles’tır: Onlar, birbirlerinin olumsuz eğilimlerini kontrol altında tutan dört adamdı; Birbirlerini dengelemişler. Ve toplam parça toplamından daha büyüktü.

Çoğu insanın sözlüğünde tasarım veneer demektir. İç dekorasyon. Perdelerin ve kanepenin dokusu. Fakat bana göre, tasarım anlamından başka bir şey olamaz.

Serif ve san serif yazı biçimlerini, farklı mektup kombinasyonları arasındaki boşluk miktarını değiştirmeyi, büyük tipografiyi mükemmel yapan şey hakkında öğrendim. Bilim, çekemeyeceği bir şekilde güzel, tarihi ve sanatsal olarak inceydi ve onu büyüleyici buldum.

Yenilikçi bağlantılar kuracaksanız, herkesin yaptığı gibi aynı tecrübe çantasına sahip olmamanız gerekir.

Çoğu insanın otomatik şanzımanın nasıl çalıştığına dair bir fikri yoktur, ancak arabayı nasıl kullanacaklarını biliyorlar. Araba kullanabilmek için hareket kanunlarını anlamak için fizik eğitimi almanız gerekmez. Macintosh’u kullanmak için bunlardan hiçbirini anlamanız gerekmez.

Birçok şirket boyut küçültmeyi tercih etti ve belki de bu onların için doğru şeydi. Farklı bir yol seçtik. İnancımız, müşterilere mükemmel ürünler koymaya devam edersek, cüzdanlarını açmaya devam edeceklerini düşünüyorduk.

Bu devrim, bilgi döngüsü, aynı zamanda özgür enerji devrimi, fakat başka bir tür: özgür entelektüel enerji. Bugün çok kaba, ancak Macintosh bilgisayarımız 100 watt’lık bir ampulden daha az güç kullanıyor ve günde saatlerce tasarruf edebiliyor. Bundan on ya da 20 yıl sonra ya da 50 yıl sonra ne yapacak?

Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Yerleşim sakın. Kalbin tüm konularda olduğu gibi, onu bulduğunuzda bileceksiniz. Ve, herhangi bir büyük ilişki gibi, yıllar ilerledikçe sadece daha iyi ve daha iyi olur.

Evrene bir şey söylemek istiyorum.

Ne yaptığımıza sadece hevesliyiz.

Bence para harika bir şey çünkü size bir şeyler yapmanızı sağlıyor. Kısa vadeli geri ödemeleri olmayan fikirlere yatırım yapmanızı sağlar.

Gurur duymadığım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmak gibi işlerle uğraştım.

Apple’ın müşterilerinin neden sadık olduğunu çok şey istemiştim. Mac Kilisesi’ne ait oldukları için değil! Saçma.

Masaüstü metaforu icat edildi, çünkü biri, tek başına bir cihazdıysanız, ikisi kendi deponuzu yönetmek zorunda kalmışsınızdır. Masaüstü dünyasında bu çok büyük bir şey. Ve bu da kaybolabilir. Kendi deponuzu yönetmek zorunda kalmazsınız. Çok uzun süre önce pek fazla şey saklayamazsınız.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir