Tasavvufi Sözler

Tasavvufi Sözler Bu sayfamızda sizler için dini tasavvuf sözleri hazırladık. Bu sayfamızda yer alan İslami tasavvuf sözlerini okurken çok keyif alacaksınız ve bu güzel tasavvuf sözlerini facebook ve twitterdan paylaşmak isteyeceksiniz.

Tasavvufi Sözler

Onlara karşı Allah sana yeter. O işitendir, bilendir.

Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirIi bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

Maksada sabırla erişilir, aceleyle değil! Sabret, doğrusunu Allah daha iyi bilir.

Rabbin seni terk etmedi ve darılmadı. Muhakkak ki O sana istediğini verecek ve sen de hoşnut olacaksın.

Şeytanla her savaşa korkusuzca varım. İnsan şeytanlaşırsa, işte ondan korkarım.

OIur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.

Güldüren de ağlatan da O’dur. Öldüren de diriIten de O’dur.

Dünyaya gönül kaptıran onun şu üç zararına uğrar; Tükenmeyen gam, gerçekleşmeyecek arzu, ulaşılmayacak ümit.

Derdi veren derdin çözümünü unutur mu hiç?

Üzülme! Çünkü Yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar. Unutma; Yağmurun en şiddetlisi, en kara bulutlardan çıkar.

Şu muhakkak ki, zulüm edenler kurtuluşa eremeyeceklerdir.

Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.

Ey dost! Derdin ne olursa olsun, umudun her zaman Allah olsun.

Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil. Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol, silenlerden değil.

İnsan dünyada iken gurbettedir. Ölüm, onu asıl vatanına ve sevgilisine kavuşturur.

Ne kadar tenha bir yerde olursa olsun bir fenalık yaparken, seni hiç sozlersitesi.com kimsenin görmediğine hükmetme… Seni mutlaka bir gören vardır, O da Allah’tır.

İnsanlar senin kalbini kırmışsa üzülme… Allah, “Ben kırık kalplerdeyim.” buyurmadı mı?

Namazın güzelliğini, Kuran-ı kerim okumanın verdiği huzuru ve duânın ferâhlığını ömrümüzden eksik etme Allah’ım.

Kendinizi (övüp övüp) temize çıkarmayın… Allah, kimin takva sahibi olduğunu çok iyi bilir.

Kendisinden yüz çevirenin bile rızkını kesmeyen Allah, Kendisine yönelenlere neler yapmaz ki.

Kötülük yaptın mı kork, çünkü o bir tohumdur, Allah yeşertir karşına çıkartır.

İnsana nimet verdiğimizde yüz çevirip yan çizer. Kendisine şer dokununca da umutsuzluğa düşer.

Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir.

Ey Muhammed! De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âIemlerin Rabbi Allah içindir.”

Allah kullarının her şeyini duyuyor, her şeyini görüyor. Bundan hiç şüpheniz olmasın!

Ey iman edenler! Siz kendinizi düzeltin. Siz doğru yolda olursanız, yoldan sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman Allah, size yaptıklarınızı haber verecektir.

Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır: Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir.

Kim namaz kılar da o namaz kendisini hayasızlıktan ve kötülükten alıkoymazsa, o namaz olsa olsa onun Allah’tan daha fazla uzaklaşmasını sağlar.

Bu mübarek geceler günahlarımızın bağışlanmasına vesile, dualarımızın kabulüne, Rab yolundan ayrılmayan, cenneti dünyada koklayan insanlardan olmayı bizlere nasip eyle RABBİM.

Bu dünya hayatı, bir oyundan, eğlenceden ve geçici bir zevkten başka bir şey değildir. Ama ahiret hayatı, Allah’a karşı sorumIuluk bilinciyle yaşayanlar için çok daha güzeldir. Öyleyse hala akıllanmayacak mısınız?

Derdin ne olursa olsun , bir abdest al nefes gibi. Seccadeni ser, otur ve ağla. Dilersen hiç konuşma. ”O”, seni ve dertlerini senden daha biliyor unutma.

Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.

Asra yemin olsun ki, hiç şüphesiz insan hüsran içerisindedir. Ancak iman edip salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

İnsan şöyle der: ‘Ben öldüğüm zaman, ileride gerçekten diri olarak (mezardan) çıkarılacak mıyım?’ O insan, daha önce hiçbir şey değilken kendisini yoktan var ettiğimizi hatırlamaz mı?”

Ve hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerdir. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.

Ey boş yere kendini gamlara kaptıran, elde edemediği dünya malı için üzülüp duran gafiI.. Kuran’ı açta; “Sizden önce gelen insanlar nice akarsular nice bahçeler terk edip gittiler.” Ayetini oku.

Siz şükredip iman ettikten sonra Allah ne diye sizi cezalandırsın ki? Gerçekten Allah şükredenlerin mükâfatlarını bol bol verir ve her şeyi hakkıyla bilir.

Oruç günahlara karşı bir kalkandır. Sizden biriniz oruç tuttuğu zaman kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da sataşırsa: ‘Ben oruçIuyum’ desin.

O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak deliIleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi.

Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürIemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.

Esas kirIilik, dışta değil içte, kılık kıyafette değil, kalpte olur… Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır.. Yıkanmakla çıkmayan tek pislik, kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

Yorum yapın