Yakup Kadri Karaosmanoğlu Sözleri

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Sözleri sayfamızda ilgili sözlere ulaşabilir ve facebook, twitter, whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsinizhttps://sozlersitesi.com/yakup-kadri-karaosmanoglu-sozleri/.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Sözleri

”Hiçbir kadın yoktur ki seni seviyorum sözü önünde hissiz ve lakayt kalabilsin.

”Mütareke ilk günlerinde, bana bir tanıdık diyordu ki:
“Ne bu zırhlılardan, ne bu ordudan,sozlersitesi.com ne sokak başlarındaki bu makineli tüfeklerden korkuyorum. Beni korkutan şey, kendi aramızdaki anlaşmazlıklar, kendi aramızdaki nifak. Bizi asıl bu mahvedecek.

”Her devrin kendine mahsus ölçüleri vardır. Bir savaş zamanında barışta olduğu gibi yaşamak, bir inkılâp devrinde statik devirlerin kalıpları içinde sıkışıp kalmak bir gaflet, bir avarelik, bir sapıklık değil de nedir?”

”Biliyordum ki insan, hayvanların en kötüsü, en bayağısı ve an az sevimli olanıdır. Evet, bilhassa en az sevimli olanı.”

”Ben burada diri diri, bir mezara gömülmüş gibiyim. Hiçbir intihar bu kadar şuurlu, bu kadar iradeli, bu kadar sürekli ve çetin olmamıştır.

”Zira sevildiğini hisseden kadın kadar çekilmez bir şey yoktur.”

”Talim terbiye iyi örnek, bunların hepsi geçici şeylerdir. Ve çevre değiştirmedikçe, insan yetişmesine imkan yoktur.

”Her akşamüstü sanıyorum ki, artık dünyanın sonu gelmiştir. Üzerinde yaşadığım bu toprak, ya içindeki gizli dert ile şişip çatlayacak ya da bir dehşetli gürültü ile yerin dibine doğru çöküp gidecektir.

”Ben burada diri diri, bir mezara gömülmüş gibiyim. Hiçbir intihar bu kadar şuurlu, bu kadar iradeli, bu kadar sürekli ve çetin olmamıştır.

”Yazıklar olsun, seni sevmesini bilmeyenlere; ey gamlı ülke! Seni sevip, senin sessiz dramın içinde gömülüp gitmekten korku çekenlere! Taşın, toprağın ne bitmez bir sabır ve mukavemet hazinesidir! İnsan senin göğsünde ya destani bir kahramanlığa erer ya da en ilahi mizaçlı velilerin feragat ve mahviyet derecesine varır.”

“Eğer kendi emeklerimize, kendi ideallerimize göre yaşamak imkânı bulamadıksa bari kendi ölümümüzle ölelim. Ne doğduğumuz yeri, ne yüzümüzü, ne kalbimizi kendimiz seçebildik. sozlersitesi.com Fakat ölümün her türlüsünü seçmek bizim elimizdedir.
Ben, işte gider ayak bu gücümü, bu tek gücümü kullanacağım. Ölümlerin bence en asili, en değerlisi, en tatlısıyla öleceğim.

”Tatlı bir dilin çalamayacağı kalp yoktur. Bir erkek seni seviyorum kelimesini çok nadir kullanır ama kadınlar ise seni seviyorum kelimesi karşısında hissiz kalamazlar. Kalpten gelen bir seni seviyorum kelimesinin açamayacağı kapı yoktur.”


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir