Coğrafya ile ilgili Sözler

Coğrafya ile ilgili Sözler sayfamızda coğrafya sözlerini sizler için derledik, dilediğiniz zaman Facebook, Twitter, Whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz…

Coğrafya ile ilgili Sözler

Seni tarihte buldum. Coğrafyada tanıdım. Geometride çizdim. Matematikte işledim. Edebiyatta söylüyorum. Seni çok Seviyorum.

♥ “Dünyanın herhangi bir yerinde çevreye verilen ciddi boyutlardaki zararın herkesin sorunu olduğu ve hepimizi tehdit ettiğini kabul etmedikçe hiç bir etkili önlem alamayız.

♥ Dort tarafi huzunle cevrili yara parcasina ask denirmis. Yuregimin cografyasina dusunce anladim. Can YUCEL

♥ Dört tarafı hüzünle çevrili yara parçasına aşk denirmiş. Yüreğimin coğrafyasına düşünce anladım. – Can YÜCEL

♥ Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)

Bir ulusun tarihini anlayabilmek icin onlarin cografya ve tarihini inceleyerek duygularini paylasin. O ulkeyi kendi ulkenizmis gibi sevin.

Bir ulusun tarihini anlayabilmek için onların coğrafya ve tarihini inceleyerek duygularını paylaşın. O ülkeyi kendi ülkenizmiş gibi sevin.

♥ Bir nokta açıktır: Dünyamız emin ellerde değildir. ” Yeni dünya düzeni” yeryüzünü ölüme mahkum etmiştir. (Peter F. Drucker)

Ask insanin sadece psikolojisini ve kimyasini degil tarihini muzigini cografyasini edebiyatini fizigini beslenme cantasinin icindekileri hayat bilgisini de degistiriyor.

Aşk insanın sadece psikolojisini ve kimyasını değil; tarihini, müziğini, coğrafyasını, edebiyatını, fiziğini, beslenme çantasının içindekileri, hayat bilgisini de değiştiriyor.

♥ Doğa! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar.” (Goethe)

kalp

♥ Bir devletin politikası, coğrafyasında saklıdır.

♥ Beni aşkın yağmur olup yağdığı, zamanın aşka kurulduğu, aşkın zekât olarak verildiği coğrafyalara götürsünler istiyorum.

22Topragin dostlara ihtiyaci vardir ona dostca davranalim22

♥ “Toprağın dostlara ihtiyacı vardır; ona dostça davranalım!”

♥ Türklük şuuruna erişmiş, samimi olarak “Ben Türk’üm” diyen herkes Türk’tür. Türkçülük ve Türk’ün tayininde, sapık ölçülere, özellikle mezhepçiliğe, coğrafyacılığa, laboratuvar ırkçılığına inanmıyorum. Başka milletleri küçük gören, Dünya barışını tehlikeye sokan antropolojik ırkçılık, Türk Milliyetçilik ülküsünün dışındadır.

Kısa Coğrafya Sözleri

♥ Coğrafya Sözleri kategorisi için yeni bir söz ekle;

♥ “Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.” (Mahathma Gandhi)

♥ “Su anda yarinin artık bugün olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Çok geç kalmış olmak diye bir şey vardır. Sayısız uygarlığın beyazlamış kemikleri üzerinde su acıklı sözcükler yazılı: Çok geç. Eyleme geçmezsek, merhameti olamadan güce, ahlaklı olamadan kudrete, kavrayışı olamadan kuvvete sahip olanlar için ayrılmış zaman koridorlarına sürükleneceğimiz kesin.” (Martin Luther King)

♥ Doğru oldugunu düşündüğümüz şeyi yapmalıyız. Çünkü eğer doğru şeyi yapmazsak, yanlış şeyi yapacağız ve iyileşmenin değil felaketin bir parçası olacağız. (Fritz Schumacher)

♥ Doğaya hoyratça davranan toplumlarada insanlar arasındaki iliskiler de hoyratça oluyorlar. (John Bennet)

♥ On dokuzuncu yüzyıla kadar, hiç sona ermeyen zorlu görev, insan soyunun ve çevresinin doğal etkenlere karsı korumasıydı. Ama bu yüzyılda yeni bir ihtiyaç doğmuştur: Doğayı insana karşı korumak. (Peter F. Drucker)

♥ Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzü’nün felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır. (Mary Mellor)

♥ “Ancak en son ağaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balık tutulduktan sonra anlayacaksınız ki, insan parayı yiyemez!” (Kızılderili Cree Aşiretinin bir atasözü)

♥ “Doğa, bize dedelerimizden kalan bir miras değil, torunlarımıza bırakacağımız bir emanettir.” (Kızılderili Duwanish aşiret reisi Seattle)

Coğrafya ile ilgili Güzel Sözler

♥ “Her şeyin prensibi şudur; her şey sudan gelir ve tekrar suya döner.” (Miletli Thales M.Ö. 650-560)

♥ “Çiçekler ki, güzelliğin simgesidir; yaşamın, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatıralarla doludur.” (Ali Duran)

♥ “Orman yurdun öz evladı ormansız yok dünya tadı.” (Aşık Veysel)

♥ Yaşamak! Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine bu hasret bizim!” (Nazim Hikmet)

♥ Dünya bize büyük görünebilir ama öylesine büyük bir evrende o kadar küçük bir noktacıktır ki, bunu hayal etmek bile zordur. (Dünya sen benimsin, Milliyet yayınları, Sayfa 6)

♥ “Artık kendi varlığımıza tehdit oluşturuyoruz. Bu durumda, omuz silkip “nasıl olsa hapı yuttuk” demek kadar “uzmanlar bir yolunu bulur” diye düşünmek de tehlikelidir. Ortada “kötülerin doğal çevreyi yok etmek ve iyilerin kötülere karşı savunması diye bir şey yoktur.” iyi ve kötü içimizde yan yanadır. sozlersitesi.com Her birimizin ihtiyacı olan şey, daha değerli, daha anlamlı bir gerçek kavramdır. Hepimizin bir parçası olduğu ve kendisine bağımlı olduğumuz dünyadaki tüm canlıları kucaklayan bir kavram. Biz dünyayı ana babamızdan miras almadık. Onu çocuklarımız için ödünç aldık. Onu HEPİMİZ ödünç aldık ve HEPİMİZ geri vereceğiz.” (Dünya sen benimsin, Milliyet Yayınları, Sayfa 160)

♥ Doga insanların ihtiyacını karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görmek çevrenin yok olmasına davetiye çıkarmak demektir. (Dünya sen benimsin, Milliyet Yayınları, Sayfa 17)

♥ “Kirli çevre insanin ruhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir.” (Aziz Nesin)

♥ “Toprak bizim anamızdır.” Duwarmish Kızılderilileri Reisi

♥ “Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün. Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün. Güller gülerek sesleniyor bülbüllere: Susun susarak doğayı görün.”  Mevlana

♥ “Çağdaş insan tabiatı kendisinden yararlandığı ama kendisine karşı ayrıca sorumlu da olduğu bir eş gibi değil bir fahişe gibi görmektedir.”   S.Hüseyin Nasr

♥ “Ben ki İstanbul Fatihi abd-i aciz Fatih Sultan Mehmed bizatihi alın terimle kazanmış olduğum akçelerimle satın aldığım İstanbul’un Taşlık mevkiinde kain Ma’lümu’l-hudud olan 136 bab dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakf-ı sahih eylerim. Şöyle ki:
Bu gayr-i menkulatımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim.
Bunlar ki ellerinde bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezeler. Bu sokaklara tükürenlerin tükrükleri üzerine bu tozu dökeler ki yevmiye yirmişer akçe alsınlar; Maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vaki olabilir. Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah ehl-i erbaba verile. Bunlar ki hayvanat-ı vahşiyyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda Balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.

Fatih Sultan Mehmet

♥ “Çevrenin korunması tüm uluslarımızın paylaştığı bir sorumluluktur. Bu alandaki ulusal ve bölgesel çabaları desteklemekle beraber daha geniş ölçüde ortak hareket etme ivedi gereksinimini de görmeliyiz.

Paris Şartı

♥ “İnsanın yaşadığı çevreye yönelen başlıca tehlikeler giderek daha global bir nitelik almaktadır.”

Peter Drucker

♥ “Çevrenin korunabilmesi için ekolojiyle ilgili yasalara ihtiyaç vardır.”

Peter Drucker

♥ “Çevre de artık para gibi enformasyon gibi ulusal sınırlar tanımamaktadır. Çevreyle ilgili önemli ihtiyaçlar -sözgelimi atmosferin ve dünya ormanlarının korunması ulusal düzeydeki eylemler ve ulusal yasalar ile korunamaz.

Peter Drucker

♥ “İnsanın; hürriyet eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır. İnsanın bugünkü ve sozlersitesi.com gelecek nesiller için çevreyi korumak ve geliştirmek için ciddi bir sorumluluğu vardır.”
BM. İnsan Çevresi Konferansı

Stockholm Bildirgesi

♥ “Sürekli ve dengeli kalkınmanın gerçekleşebilmesi için çevre koruma kalkınma sürecinin entegre bir parçasını oluşturacaktır ayrı olarak düşünülemez.
BM. İnsan Çevresi Konferansı

Stockholm Bildirgesi

♥ “İnsanlar sürekli ve dengeli kalkınmanın merkezindedir. Doğa ile uyum içerisinde sağlıklı ve verimli bir hayata hakları vardır.
BM. İnsan Çevresi Konferansı

Stockholm Bildirgesi


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir