Herbert George Wells Sözleri

Herbert George Wells Sözleri sayfamızda H. G. Wells’e ait tüm sözleri ve özdeyişleri bulabilir, facebook, twitter, whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile sozlersitesi.com ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Herbert George Wells Sözleri

Aydınlıktan yarı karanlığa sozlersitesi.com öyle yavaş geçmişlerdi ki, ne kaybettiklerinin hemen hiç farkında değillerdi.

...İşte bu renkler bizim kâşifin aklına kör” kelimesini getirdi ilk kez. “Bunu yapanlar,” diye düşündü, “kör herhalde.

“Körler Ülkesi’nde Tek Gözlü İnsan’ın Kral olduğunu söyleyen oldu mu size hiç?” “Kör de ne?” diye sordu kör adam omzunun üstünden fütursuzca.

Parlamenter yönetim konusundaki Anglosakson dehası yine kendini göstermişti; herkes konuşup duruyordu, ama sonuçta kesin bir eylem yoktu.

Zihninin geleceğin toplumsal şartları üzerine uzak düşüncelere daldığı ve sonunda zaman boyutu içinde sozlersitesi.com kendini kaybettiği bir beş dakikadan sonra, Doktor Kemp içini çekerek kendine geldi, pencereyi kapattı ve tekrar yazı masasına döndü.

Ne kadar iyi eğitimli olsalar da, herkesin içinde birtakım batıl inançlar kalır. Doktor Kemp de ”tırsmak‘ denen türden bir hissin her yanını kapladığını fark etti.

Bütün önemli anlarımda hep yalnız olmuşumdur.

Şüphesiz görünmezlik bunları elde etmemi sağlıyordu, ama elde ettiğim zaman onların tadını çıkarmamı da imkansız kılıyordu. Hırs… orada görünemeyecek olduktan sonra bulunduğun yerin getirdiği gururun önemi nedir ki?

Kapıları kapatın, pencereleri kapatın, her yeri kapatın! Görünmez Adam geliyor!

Başımı sokacak bir yerim yoktu, çıplaktım, giyinmek demek, tüm avantajlarımdan vazgeçmek demekti. Ağzıma tek lokma koymuyordum, çünkü yemek yesem, sozlersitesi.com kendimi yok edemeyeceğim şeylerle doldurup, korkunç biçimde görünür olacaktım.

O gün hiçbirimiz Zaman Makinesi’ne pek inanmadık galiba. Aslına bakılırsa, Zaman Yolcusu kolay kolay inanılmayacak kadar zeki olan şu adamlardan biriydi; onunla ilgili her şeyi https://sozlersitesi.com/herbert-george-wells-sozleri/ kavradığınızı asla hissedemez, her zaman kurnaz bir ihtiyattan, görünür içtenliğinin arkasında pusuda bekleyen bir hinlikten kuşkulanırdınız.

O gün hiçbirimiz Zaman Makinesi’ne pek inanmadık galiba. Aslına bakılırsa, Zaman Yolcusu kolay kolay inanılmayacak kadar zeki olan şu adamlardan biriydi; onunla ilgili her şeyi kavradığınızı asla hissedemez, her zaman kurnaz bir ihtiyattan, görünür içtenliğinin arkasında pusuda bekleyen bir hinlikten kuşkulanırdınız.

Her şeyi kolaylıkla yapabilmek bir hatadır.

Güç ihtiyacın ürünüdür; güvenlik güçsüzlüğü artırır.

O insanların bedensel zayıflıklarını, zihinsel eksikliklerini, sık sık rastladığım o büyük bina yıkıntılarını düşündüm ve bu doğanın tamamen zapt edilmiş olduğuna dair inancımı güçlendirdi. Çünkü fırtınadan sonra sessizlik gelir.

Ancak uzun uzun seyredemeyecek kadar Batılıyım ben. Bir problemin üzerinde yıllarca çalışabilirim, ancak yirmi dört saat boyunca hiçbir şey yapmadan beklemek... o ayrı mesele...

Alacakaranlıktan hemen önce inen o büyük durgunluğu bilir misiniz? Yaprakları kımıldatan meltem bile kesilir. Benim için o akşam dinginliğinde hep bir beklenti havası vardır.

İnsan, yoldaşının sırtından rahatlık ve zevk içinde yaşamaktan hoşnuttu, parolası ve bahanesi ihtiyaç olmuştu ve vadesi gelince bu ihtiyaç başına dert açmıştı.

Yaşamın rüya olduğunu söylerler, hatta acınası bir rüya; ama bir tanesi daha gerçekle çelişirse, bunun arkasında duramam.

…İnsanlara bakıyorum ve dehşete sozlersitesi.com düşüyorum… Sanki içlerindeki hayvan sürekli dalgalanıp kabarıyormuş gibi geliyor.

Gerçek bir kral, en büyük tehlikeleri göze alan ve en ağır yükleri taşıyan kişidir.

Kıza bakarak konuşmaya başladı. Göremediği bir kalabalığa sesleniyordu. Sanki milyonlarca insan karşısındaki kızın güzel siyah gözlerine sığıvermişti. Ağır ağır konuşuyordu.

Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir