U Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

U Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamlarını sayfamızda bulabilirsiniz, facebook, twitter, whatsapptan ücretsiz bir şekilde sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

U Harfi ile Başlayan Atasözleri

Ucuz alan, pahalı alır. : Ucuz olan mal çabuk eskir, pahalıya alınmış gibi olur.

Ucuz etin yahnisi yavan (tatsız) olur. : Ucuza mal olan şeyler niteliksizdir.

Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti. : Ucuz şeylerin ucuzluğuna tamah etmemeli, pahalı şeylerin de pahalılığından korkulmamalıdır.

Uçan kuş aç kalmaz. : Yaşam kavgası vermeyi bilen ne yapar yapar rızkını çıkarır.

Ufak at da civcivler yesin. : Çok yalan söyleyen veya olayları abartan kişilere inandırıcı olmadığını belirtmek için söylenen bir söz.

Uğru, kalana yanar mal sahibi gidene. : Aynı sonuçtan kimi yarar görür, kimi zarar.

Uğruluğa gitsen, insafı elden koma. : Kötülüğün bile sınırı vardır.

Ulu ağacın gürültüsü dal ile, mutlu evin yakışığı döl ile. : Bir ağacın dal budak salarak gürleşmesi gibi bir ailenin mutluluğu da yetiştirdiği çocuklarla pekişir, gürleşir.

Ulu sözü dinlemeyen, uluyakalır. : Büyüklerin verdiği her öğüt yaşadıkları sozlersitesi.com veya tanık oldukları bir olaya dayanır, bir büyüğün kulak ardı ettiğimiz sözünün önemini, başımız derde girip sızlanmaya başladığımız zaman anlarız.

Ulular köprü olsa, basıp geçme. : Başkaları ezici, kırıcı davransa da sen onlara uyma, büyüklere karşı saygıda kusur etme.

Ulularla urgan çekişme. : Senden daha güçlü ve bilgili olanlarla iyi geçin, zıtlaşma yenilirsin.

Ummadığın taş baş yarar. : Küçük veya önemsiz şeyler de çoğu kez büyük etkiler yapabilir.

Umut, fakirin (garibin) ekmeğidir. : Yoksul kişi, hep yakında bolluğa, rahata kavuşma umudu içinde yaşar.

Usta maymun kamçı istemez. : İşini iyi bilen kişiye zorlama gerekmez.

Usta yanında perende atılmaz. : Bir konuda tam beceri kazanmamış olan kişi, o işin uzmanıyla kalkışacağı üstünlük yarışında yenilgiye uğrar.

Ustamın adı hıdır, elimden gelen budur. : Gücüm ancak bu kadarını yapmaya yeter.

Ustanın çekici bin altın. : Alanında uzman olan bir kişi, bir sorunu kolayca çözümleyebilme becerisi gösteriyorsa bu, aynı işe yıllarca verilmiş emeklerin karşılığı olarak değerlendirilmelidir.

Uşağı işe koş, sen de ardına düş. : Çocuk kendisine ısmarlanan işi yapamayacağından işi buyuran kimsenin onun arkasından gitmesi gerekir.

Utananın oğlu kızı olmamış. : Bir şeyi elde etmek için çalışmalı, tembel tembel oturmamalıdır.

Utanma pazar, dostluğu bozar. : Taraflar birbirine ne denli yakın da olsalar bir alışverişte açıkça konuşup anlaşmaları gerekir, ?ayıp olur? kaygısıyla başta değinilmeyen konular yüzünden sonradan araya soğukluk, kırgınlık girer.

Utanma pazar, mideyi bozar. : Taraflar birbirine ne denli yakın da olsalar bir alışverişte açıkça konuşup anlaşmaları gerekir, ?ayıp olur? kaygısıyla başta değinilmeyen konular yüzünden sonradan araya soğukluk, kırgınlık girer.

Uyku durak yok. : Dinlenme imkânı yok.

Uzak menzile yavaş gitmeli. : Zaman alacak işler aceleye getirilmemelidir.

Yorum yapın