Zülfü Livaneli Sözleri

Zülfü Livaneli Sözleri sayfamızda Zülfü Livaneline ait tüm sözleri bulabilir ve facebook, twitter, whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Zülfü Livaneli Sözleri

– Güzel bir şeye bakınca ağlar mı insan?
“Ağlarmış demek ki” dedim. “Buna güzellik mi diyeceğiz, başka bir şey mi bilmiyorum ama bu kadarı insan yüreğine ağır geliyor, kaldıramıyorsun. Ona bakarken Mevlana’nın sizeleri sozlersitesi.com gelmişti aklıma: Bu aşka ilahi diyemem korkarım / İnsani diyemem utanırım.”

?‘ Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına,ama unutma ki iyilik yapmak isteyenlerde çıkacak.Kimi insanın yüreği karanlık,kiminin ki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! DÜNYANIN KÖTÜLERLE DOLU OLDUĞUNU sozlersitesi.com DÜŞÜNÜP KÜSME,HERKESİN İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMA!.. ?

Bilgi ne garip bir şeydir. Şişede hapsedilmiş bir cin gibi yıllarca duruyor, senin gelip kapağını açacağın günü bekliyordu.

İstanbul vefasız bir sevgiliye benzer. ?’
Bu sözün altında derin bir acı olduğunu hissettim. Ama herhangi bir şey söylemedim. Çünkü etrafını sozlersitesi.com seyrederken,sanki benimle değil de kendi kendine konuşur gibi söylemişti.Kısa bir sessizlikten sonra sözüne devam etti :
? Sana hep ihanet eder ama sen yine de onu sevmeye devam edersin. ?’

İnsan soyu zayıf, kırılgan, ölümlü, her tür hastalığa, kazaya, acıya açık ama kendini avutarak yaşıyor, bunları unutuyor. İşte anahtar kelime bu; hayatın özü büyük sırrı; olmazsa olmazı; sozlersitesi.com unutmak. Eğer unutmak diye bir şey olmasaydı, yaşam da olmazdı. İnsan, unutmadan hayatını sürdüremez.

Hikayeler nerde başlar, gerçek nerede biter?

İnsanın en kötü yalanı kendine karşı olanıdır.

Aşkın gözü kapalı uçurum keenarında yürümek olduğunu bilen biri aşık olur mu hiç?

Bilen insan bilmiyormuş gibi yaşayamaz.

Ey benim şahım; hayatımı bağışladın ama
karşılığında hikâyelerimi çaldın benden.
Oysa ben sadece hikâyelerde yaşayabilirdim.
Şimdi onlar tükendi ve benim hikâyem de sona erdi.

“Sokakta birisi Sokrates’e hakaret etmiş, bir de tekme atmış. Sokrates hiç aldırmadan yürüyüp gitmiş. Durumu görenler niye bir tepki göstermediğini sormuşlar. O da ‘Bir eşek beni ısırsa onu dava mı etmeliyim sizce?’ demiş.

Nietzsche’nin ‘aktif unutma’ tezi üzerinde çalışıyordum. Ona göre hayvanlarla insanlar arasında temel bir tarihsellik farkı vardı. Hayvanların tarihselliği yoktu; dün ve bugün arasında bir sozlersitesi.com fark hissetmezlerdi. Bu tarihsel bilinç insana özgüydü ve hayvanları kıskanmamız için bir sebepti. İnsanın geçmişini araştırması acı veren bir deneyimdi. Mutlu olabilmenin tek şartı ‘unutmayı’ başarabilmekti.

Aramızdaki temel fark ne, biliyor musun? Sen insanlara baktığın zaman üniformalar, bayraklar ve din görüyorsun!

“Peki, sen ne görüyorsun bakalım?

Bir gün cahil hocanın biri kalabalığa sözüm ona Hazreti Yusuf’u sormuş:

O hangi evliyaydı ki bacıları onu bir göle attı da anası gelip kurtardı?”

Bilge bir adam,

Hangi yanlışını düzelteyim birader!” demiş. “Bir kere evliya değil peygamber, bacıları değil erkek kardeşleri, göle değil kuyuya attılar, anası değil babası kurtardı.”

Haramibaşı diyor ki : ‘ senden çalınabilen bilgi, senin bilgin değildir ‘

Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. sozlersitesi.com Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru, insanlara karşı kendini koru!

Vıcık vıcık yüzeysellik yayan şu ‘kişisel gelişim’ kitaplarının bağırıp durduğu ‘ İstersen yaparsın! ‘ sözü tam bir sozlersitesi.com kandırmacaydı. İnsan ancak yapabileceğini isterdi. ‘İstemek’ kavramı, ‘dilemek’ten ve ‘hayallere dalmak’tan farklı bir şeydi. Bedelini göze almakla, gereğini yapmakla ilgili bir şeydi.

Her zaman olduğu gibi, cehenneme giden yollar yine iyi niyet taşlarıyla döşenmişti.

...ve birden gördüm içimden yükselen çığlığı zorlukla bastırdım elimle ağzımı kapattığımı fark ettim Buradaydı işte elimdeydi sararmış bir nota kağıdına hala solmamış olan çini mürekkeple yazılmıştı ve üstünde şunlar yazıyordu

Mutlu olabilmenin tek şartı ”unutmayı‘ başarabilmekti.

Aşk dendiğinde küçülüyordu her şey. O zaman gerçek aşka ne ad verdiğimi sordu. ‘Karasevdadedim..

Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı ve en yaratıcı insanları: aristoteles, platon, ibn rüşd, faulkner, sozlersitesi.com  homeros, nietzsche, ibn haldun… Bunları hangi maddiyatla bir tutabilirsin?”

İnsan soyu zayıf,kırılgan,ölümlü,her türlü hastalığa,kazaya,acıya açık ama kendini avutarak yaşıyor,bunları sozlersitesi.com unutuyor.İşte anahtar kelime bu;hayatın özü,büyük sırrı;olmazsa olmazı:Unutmak.Eğer unutmak diye bir şey olmasaydı,yaşam da olmazdı.İnsan,unutmadan hayatını sürdüremez.

Her şey bir hikayedir. Ve nereye kadar gerçek olduğunu bilmemize imkan yoktur…

‘Birine aşık olmak, bir uçurumun kıyısında gözü bağlı yürümek demektir. Başına neler geleceğini hiçbir zaman bilemezsin. Sonu ölüm de olabilir, cinayet de, intihar da...

Okumak, sadece okumak. Okuyan insan, dünyanın aklına yaslar sırtını.(Kardeşimin Hikayesi Sf.250)

Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak.Kimi insanın yüreği karanlık kimin ki aydınlıktır.Geceyle gündüz gibi! sozlersitesi.com Dünyanın kötülüklerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama...

Ona göre ruh, dünya nimetlerinin tutsaklığından kurtuldukça özgürleşiyor, bağımsızlaşıyor ve dünya yüzünde sozlersitesi.com hiçbir krala imparatora nasip olmayacak büyük bir iktidara kavuşuyordu”

Uyuyan Endymion gibi kendi kaderini belirleme cezasına çarptırılmış olma duygusu, bu dünyaya en ufak bir çentik bile çizemeden geçip gitme korkusunun yarattığı bir şeydi.

Sustum, o da sustu.Göz göze bakışıp da önce kimin dayanamayıp gözlerini kaçıracağını sınayan oyunlara benzer biçimde, kimin sessizliği bozacağı üzerine bir iddiaya girmiş gibiydik.sozlersitesi.com Ama bilmediği şey, benim bu oyunu sonsuza kadar sürdürebilecek olmamdı.Son nefesime kadar bir mumya gibi bekleyebilirdim.

Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler sozlersitesi.com de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kiminin ki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama...

Mehmet: “Aktif unutmanın yararları hakkındaki nutku sen altamamışmıydın bana? Hani insan herşeyi unutarak yaşabilirdi ama herşeyi hatırlayarak yaşayamazdı. Hani unutmak, insan soyunun en büyük şifasıydı.”

“Bırakın yabancıları” dedim, “annenizin bile neyi nereye kadar söylediğini bilemezsiniz. Kimse kimseyi bilemez. Çünkü herkesin anlattıklarının bir kısmı kurgudur, kiminde daha az, sozlersitesi.com kiminde daha çok.-Şaşkınca Bunun için mi bu kadar çok kitap okuyorsunuz?” diye sordu. -“Evet” dedim. Inanın bana, hayatın tek gerçek yanı kurgudur, yani hikâyelerde anlatılanlardır.”

Hiçbir iktidar masum değildir. Bütün iktidarlar öyle ya da böyle, birinin katilidir…

Aslında benim hiç yakın arkadaşım yoktur.Olmasını da istemem.Arkadaşlarım bunun farkında değil ama ben bu bağlantıların üstünde ya da dışındayım.Onlar gibi davranmaya,onlara benzemeye çaılışıyorum,lakin içim farklı !

Yanımda olmanı istiyorum diyemediğim için bu yağmur içimi ıslatıyor dediğimi nasıl anlamaz ? Düpedüz, sarıl bana dedikten sonra sarılmanın ne anlamı kalır!

Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler sozlersitesi.com de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama.

Birine sevdalanmak, donmuş bir gölde, nerede ve ne zaman kırılacağını bilmene imkân olmayan ince buzlar üzerinde yürümek anlamına gelmiyor muydu ?

” Hayatın özü, büyük sırrı; olmazsa olmazı: Unutmak. Eğer unutmak diye bir şey olmasaydı, yaşam da olmazdı. İnsan, unutmadan hayatını sürdüremez. ”

İstanbul vefasız bir sevgiliye benzer. Sana hep ihanet eder ama sen yine de onu sevmeye devam edersin.

“Yanımda olmanı istiyorum diyemediğim için bu yağmur içimi ıslatıyor dediğimi nasıl anlamaz? Düpedüz sarıl bana sozlersitesi.com dedikten sonra, sarılmanın ne anlamı kalır.

Kıskanmayı bile unutmak. Onu mutlu eden herkesi ve her şeyi sevmek. O noktada sahiplenmek biter, saf aşk kalır.

Her iktidar adam öldürür mü? Evet! İktidar zulüm demektir. Hele denetlenemeyen iktidar. Peki, iyi insanlar iktidara gelirse? Öyle şey olmaz! Neden? İyi insanlar iktidara gelemez, gelse bile iktidar onu bozar, zalim yapar.

Her iktidar öldürür! Kimi daha az, kimi daha çok.

” Hani insan her şeyi unutarak yaşayabilirdi ama her şeyi hatırlayarak yaşayamazdı. Hani unutmak, insan soyunun en büyük şifasıydı. ”

Insan her seyi unutarak yasayabilirdi ama her seyi hatırlayarak yasayamazdi.

Karasevda, gozleri bagli olarak bir ucurumun kiyisinda yurumek degil miydi? Birine sevdalanmak, donmus bir sozlersitesi.com golde, nerede ve ne zaman kirilacagini bilmene imkan olmayan ince buzlar uzerinde yurumek anlamina gelmiyor muydu?

“Paris güzel bir salon, Londra güzel bir park, Berlin güzel bir kışla ama İstanbul güzel bir şehir.”

”…Sahiden her şey saçma mı, hayatın hiçbir anlamı yok mu?Bence öyle!Yok, hiçbir şey yok.İnsanın biyolojik fonksiyonlarına aşırı bir anlam yükleme çabası içindeyiz.Çünkü hiçlik zor geliyor.”

O zaman hayatı, aşkı, ölümü, felsefeyi, edebiyatı 140 karakterlik tweet’lerle ifade eden bir kuşakla konuştugumu sozlersitesi.com daha derinden kavradım. Aramızdaki uçurum kapanmayacak cinsteydi…

Müzik, edebiyat gibi duyguları anlatmıyor, bizzat yaşatmak amacını güdüyordu. Bu da işe yaramaz bir şeydi, çünkü benim duyguları yaşamaya değil öğrenmeye ihtiyacım vardı.

Bu dünyada nereye gitsen doğanın güzelliği ve insanoğlunun zalimliği karşına çıkıyordu.

Yüzüne yayılan ifadeyi görünce, mutluluğun insanı biraz aptal gösterdiğini düşündüm.

Ne yazık ki bizde, özellikle son zamanlarda şiir, sanki duygusal güzel sözler söylemek olarak anlaşılıyor. İnternette dolaşan bazı saçmalıkların altında büyük Şairlerin adını yazarak, anılarını kirletiyorlar.

Kan her şeyi kirletir, en kutsal amaçları bile…

Bilgi ne garip bir şeydir. Şişede hapsedilmiş bir cin gibi yıllarca duruyor, senin gelip kapağını açacağın günü bekliyordu.

İnsan soyu zayıf, kırılgan, ölümlü, her tür hastalığa, kazaya, acıya açık ama kendini avutarak yaşıyor, bunları unutuyor. İşte anahtar kelime bu; hayatın özü büyük sırrı; olmazsa olmazı; unutmak. sozlersitesi.com Eğer unutmak diye bir şey olmasaydı, yaşam da olmazdı. İnsan, unutmadan hayatını sürdüremez.

Hikayeler nerde başlar, gerçek nerede biter?

Ey benim şahım; hayatımı bağışladın ama
karşılığında hikâyelerimi çaldın benden.
Oysa ben sozlersitesi.com sadece hikâyelerde yaşayabilirdim.
Şimdi onlar tükendi ve benim hikâyem de sona erdi.

Sokakta birisi Sokrates’e hakaret etmiş, bir de tekme atmış. Sokrates hiç aldırmadan yürüyüp gitmiş. Durumu sozlersitesi.com görenler niye bir tepki göstermediğini sormuşlar. O da ‘Bir eşek beni ısırsa onu dava mı etmeliyim sizce?’ demiş.

Yorum yapın