Khaled Hosseini Sözleri

Khaled Hosseini Sözleri sayfamızda Khaled Hosseiniye ait tüm sözleri bulabilir ve facebook, twitter, sozlersitesi.com whatsapp üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Khaled Hosseini Sözleri

…Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.

Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir. Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun .

Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem..

“Bu kentin ne çatılarını ışıldatan ayları sayabilirsin,
Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi.

”Yalanla kendini kandırmaktansa
gerçekle yüzleşmek iyidir.”

Tıpkı şairin dediği gibi; Aşkın en pürüzsüz göründüğü an, dertler bastırıverdi.

..Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.”

“Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.”

Meryem elleri dizlerinin arasında, kanepede yattı, camın önünde girdap gibi dönen, çevrilen tipiyi seyretti. Aklına Nana’nın bir keresinde söylediği bir şey geldi; her bir kar tanesinin. dünyanın bir yerinde haksızlığa uğrayan bir kadının ağzından dökülen bir ah olduğunu.https://sozlersitesi.com/khaled-hosseini-sozleri/ Bütün bu iç geçirmeler gökyüzüne yükseliyor, bulutlar halinde toplanıyor, sonra minicik parçalara bölünüp sessizce aşağıya, insanların üstüne yağıyordu.
Bizim gibi kadınların neler çektiğinin göstergesi, demişti.Başımıza gelen her şeye nasıl sessizce katlandığımızın.

Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi,bir erkeğin suçlayan parmağı da daima bir kadını gösterir.

“Orada,geleceğin hiçbir önemi yoktu. Geçmişse yalnızca tek bir dersi içeriyordu: Sevgi,insana zarar veren bir hatadır; işbirlikçisi, yani umutsa tehlikeli bir yanılsama.”

Afganistan’da çocuk çok ama çocukluk yok.

Senin için bin tane olsa yakalarım.

Sevgi insanın yüreğinden çıkan sessiz çığlıklardır.
Bazen bunu sevdiğimiz insanlar bile duymaz.

Çocuklar boyama kitabı sozlersitesi.comdeğildir. Onları en sevdiğin renklere boyayamazsın.”

İlkokul birinci sınıf kitabımı bile okuyamayan Hasan, beni rahat rahat okuyordu.”

Gözlerini gökyüzünden ayırdığın an, fazla dayanamazsın.

Mutlu son diye bir şey var mı ? Her şey bir yana, yaşam bir Hint filmi değil. Afganların en sık yinelediği deyiştir: Hayat devam ediyor.

‘Yılanın soktuğu adam bile uyuyabilir. ama aç adam asla.

Bir daha oku, lütfen, Emir” derdi Hasan. Bazen de tam bu bölümde gözleri yaşarır, ben de her seferinde kimin için ağladığını merak ederdim; üstünü başını paralayan, başını küllere gömen acılı sozlersitesi.com Rüstem için mi, yoksa son nefesini verirken bile babasının sevgisinin özlemiyle yanıp tutuşan Sohrab için mi?”

Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez.

Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem.…Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez. O da tahammül. Sabretmek. Katlanmak. Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir....

Bu kentin ne çatısını aydınlatan aylarını sayabilirsin, Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi”.

Orada geleceğin hiçbir önemi yoktu. Geçmişse yalnızca tek bir dersi içeriyordu: Sevgi, insana zarar veren bir hatadır; işbirlikçisi, yani umutsa tehlikeli bir yanılsama.

“Şöyle dedi: ‘Çok korkuyorum.’ Neden , diye sordum. ‘Öyle mutluyum ki,Doktor Resul.Böylesine büyük,müthiş bir sozlersitesi.com mutluluk ,insanı korkutuyor.’ Yine nedenini sordum,şöyle dedi: ‘ Senin bu kadar mutlu olmana,ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.’

…bir annenin feryatları insanın yüreğini dağlıyor Emir can.Allah’tan bu sesi asla duymamanı dilerim.

Onsuz geçirebileceğim onca zaman. O zaman nefes alamıyorum; sanki biri kalbimin üstünde tepiniyor. Elim ayağım tutmaz oluyor. Öyle bitap düşüyorum ki, bir yere yığılıp kalmak istiyorum.

Çalmaktan daha kötü bir suç yoktur. Kendisine ait olmayan bir şeyi alan insan, bu ister bir can olsun isterse bir dilim ekmek, aşağılıktır.

“İlkokul birinci sınıf kitabımı bile okuyamayan Hasan, beni rahat rahat okuyordu.”

...bir insanın çekebileceği bütün çilelerin arasında,eli kolu bağlı,öylece beklemekten daha ağırı olmadığı sonucuna vardı.

Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da mutlaka bir kadını gösterir her zaman.Bunu hiç unutma Meryem.

Sana hiç yalan söyler miyim, Emir Ağa?
Birden onunla azıcık oynamak istedim. “Bilmem. Söyler misin?”

Bir daha bize yemeğe geldiğinde Davut Han’a ne diyeceğim, biliyor musun?” dedi Assef. Onunla erkek erkeğe konuşacağım; iki mert gibi. Anneme söylediğimi ona da söyleyeceğim. https://sozlersitesi.com/khaled-hosseini-sozleri/ Hitler hakkında. İşte, o gerçek bir liderdi. Büyük bir lider. Vizyonu olan bir adamdı. Davut Han’a, Hitler’in başladığı işi bitirmesine izin verselerdi, dünya şimdi çok daha güzel bir yer olurdu, diyeceğim.

Baba’yla aynı evde yaşıyorduk, ama farklı dünyalarda. Uçurtmalar bu iki dünya arasındaki, kağıt inceliğindeki kesişme noktasıydı.

Benim için Amerika, anılarımı gömeceğim yerdi. Baba için, anılarının yasını tutacağı yer.

Özü sözü doğru olanların ortak yönü de budur:
“Karşısındaki kişinin de içten konuştuğunu sanırlar.

Bugün bile, Hasan gibi söylediği her sözü sozlersitesi.com inanarak, içtenlikle söyleyen insanların gözlerinin içine bakmakta zorlanırım…

İyi şeylerin hiç biri bedava değildi. Sevgi bile.Her şeyin bedelini ödüyordum.Ve eğer yoksulsan elindeki tek nakit kahr çekmekti...

Bir başkasının yüreğini, yüreğinden geçenleri yargılarken kişi bir miktarda olsa alçakgönüllülükten ve yardımseverlikten nasibini almış olmalı.

Çocuklar boyama kitabı değildir.Onları en sevdiğin renklere boyayamazsın...

Yorum yapın