James Joyce Sözleri

James Joyce Sözleri sayfamızda James Joyceye ait tüm sözleri bulabilir ve facebook, twitter, whatsapp, diğer platformlarda ücretsiz bir sozlersitesi.com şekilde tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz...

James Joyce Sözleri

Ama bedenim bir arp ve onun sözleri ve jestleri teller arasında gezinen parmaklar gibiydi.

Aradaki sıkıcı günleri yok etmek istedim. Okul ödevlerimden usandım. Gece yatak odamda ve gündüz dershanede onun görüntüsü benimle okumaya çalıştığım sayfaların arasına giriyordu.

Tarih, dedi Stephen, uyanarak kurtulmaya çalıştığım bir karabasandır benim.

Şimdi gözlerini aç. Açayım. Bir anlığına. Yok mu olmuş her şey? Şayet açarsam ve hep saydam olmayanın karanlığında kalıyorsam?

Karanlığa bakarken anlamsızlığın sürüdüğü ve alaya aldığı bir yaratık gibi gördüm kendimi; ve gözlerim aciyla, öfkeyle yandı.
James Joyce / ARABY

Tam bir ay geçti sevgili Henry
gökteki evine kaçalı.
ailesi yasını tutuyor umarak cennette rastlaşmayı

bir insan hayatı boyunca bir başına yaşayabilir. Evet , yaşayabilir. Ama yine de ölünce üzerini örtecek birini bulması lazım , her ne kadar kendi mezarını kazabilirse de hepimiz böyleyiz.

Robinson Crusoe gerçeğe uygunmuş diyorlar. O zaman Cuma onu gömmüş demek ki. Aslında her cuma bir perşembeyi gömüyor olaya böyle bakarsan.
Ah , zavallı Robinson Crusoe!
Nasıl yaptın böyle bir falso?

Meryem’i bir Madonna, Yuhanna’yı da müjdeci olarak çizmek daha kolay olurdu belki ama sanatçı Meryem’i bir anne, Yuhanna’yı da sıradan bir adam olarak resmetmeyi seçmiş. Bu seçimin ziyadesiyle yerinde ve zekice olduğunu düşünüyorum...

Tolstoy’un dediği gibi, öncelikle Ne yapmalıyız?” sorusu gelecektir. Öncelikle zihnimizi riyakârlıktan arındırmalı, destek olarak ortaya sürdüğümüz sahtekârlıklarımızı bertaraf etmeliyiz.

Bana, tiyatronun fırsat mı gereklilik mi olduğunu soracak olursanız kesinlikle “gereklilik” olduğunu söylerim. Hayvani içgüdünün insan zihnine en keskin biçimde uyarlanmış halidir hatta. İnsanoğlunun, dünyanın varoluşu kadar eski, mazgallardan fırlatılan ateş topları sozlersitesi.com gibi görülür olma arzusunun da ötesinde yapıcı ve biçimlendirici olma isteği vardır. Tüm sanat dallarının gerekliliği buradan kaynaklanır.

Düşünce düşüncenin düsüncesidir.Dingin duruluk.Ruh,olduğu her şeyin biçimindedir.Duruluk,apansız,engin akkorlaşmış :Biçimler biçimi.

Artık ağlama,yaşlı çoban,artık ağlama
Yas tuttuğun Lycidas ölmedi,zira,
Sudan örtünün altına batmışsa da
O’nun aziz kurdetiyle dalgaların üzerinde yürüdü,
O’nun aziz kudretiyle…

İbni Rüşt ile Moses Maimonides, tavırları hareketleri karanlık ,alaycı ayinlerinde dünyanın esrarengiz ruhunu sozlersitesi.com yalabıtan,aydınlığın kavrayamadığı bir aydınlıkla ışıyan bir karanlık bu iki insanda çekip gitmiş bu dünyadan.

On iki havari tüm putperestlere vaaz vermişler ,solgun firfiri peluş kutusunda asude :Dipsiz Dünya.

Hayır. Tanrım! Kaidesinden sarkan uçurumdan düşersem,kaçınılmazcasına çarpmış olurum.!Karanlıkta ne güzel gidiyorum.

Şimdi gör .Her şey sen olmadan da hep orada ve sonsuza dek olacak, dipsiz dünya.

Etrafında esintiler onu hırpalarcasına oynaşıyordu, ısırıcı,sabırsız esintiler.Gelmekteler,dalgalar .Akyeleli denizatları,kemire kopara yaldırak yeldizginli ,Mananaan’ın küheylanları.

Çoktan yitip gitmiş birinin bu yabansı sayfalarını okuyan bir insan bir eski zaman kişisiyle bir olduğunu duyumsar.

Çalımlı yürüyorken.Kimin yürüyüşüne öykünmekteydim .Unut:Tığteber ortada kalmışsın.Elinde annenin sekiz şilinlik para havalesi,kapıcının suratına çarparak kapattığı postane kapısının gümleyişi.Açlık diş ağrısı.

Paris sabah mahmurluğunda,limon sarısı sokaklarda hoyrat güneş ışığı.Dumanı üstünde ay çörekleri,kurbağa yeşili pelinler,Paris’in sabah buhuru havayla cilveleşmekte.

Ruhum benimle birlikte yürüyor,biçimler biçimi.İşte ayın gözcülüğünde ,Elsinore’un ayartıcı tufanını dinleyerek,gümişi samur siyahı kayaların üzerindeki keçi yolunu arşınlıyorum.

Köpekleri ,kumların seyrekleştiği bir bayırda koşarak,dört bir yanı koklayarak kırınıyordu.Geçmiş bir yaşamda yitirilmiş bir şeyler ararcasına.

Merhaba,sen,ayin hizmetkarı.Uykusunda,bir ıslak im söyler ona eşref saatinin geldiğini de,kalkmasını fısıldar.

Çapraşık buluyorsunuz sözlerimi.Çapraşıklık bizim ruhumuzda öyle değil mi ?Daha tatlı bir sesle.Ruhlarımız , günahlarımızın utancıyla yaralı,kene gibi yapışır bize...

Gün gün ardına:Geceler boyunca:Depreşilmek ,sellere boyun eğmek sonrada yere serilmek.Tanrım harap olmuşlar;kulaklarına fısıldanınca da, ah u vah çekiyorlar.

Elbet,akşam kendini bende bulacak, bana sormaksızın.Vardır herhalde her günün bir sonu

Doğuda bir yerlerde : Sabah erken:Şafak sökmekte.Güneşin önünde seyahat etsen,bir gün çalarsın ondan.Bunu sozlersitesi.com hep sürdürürsen,bir gün bile yaşlanmazsın teorik olarak.

Her yanımda sarıklı insanlar.Loş izbelerden halı dükkanları,çam yarması biri,MÜTHİŞ TÜRKO,bağdaş sozlersitesi.com kurmuş oturmakta,yılankavi çubuğunu tüttürüyor.

Aslında pek böyle değildir,ya.Hep okuduğumuz şeyler:Güneşin izinde.

Hafifsemenin duyumsattığı sızı yüreğinde giderek belirsiz ılık bir zevk yumağına dönüştü.

Ova kentler:Sodom,Gomore,Edom.Ölü adlar hepsi.Ölü bir toprakta ölü bir deniz,kursini ve kadim.Şimdi kadim.En eski,ilk ırkın beşiği.

Sabah sabah feci düşler.sol tarafımızdan mı kalktık?

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir