Büyük Asoka Sözleri

Büyük Asoka Sözleri sayfamızda büyük imparator Büyük Asokaya ait tüm sözleri sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz...

Büyük Asoka Sözleri

İşler kolaylaştırılmayı sozlersitesi.com amaçlamazsa hiçbir toplum gelişemez; bunun yerine insanları güçlendirmeyi amaçlamalıdır.

Diğer mezhepleri tasfiye etmek yasaktır; Gerçek mümin onlarin onuruna layik olan her neyse onur verir.

Herkes dinleyelim ve başkaları tarafından savunulan doktrinleri dinlemeye istekli olun.

Yenilmemiş bir ülke fethedildiğinde insanlar öldürülür ... Tanrıların sevgilisinin çok acılı ve acımasız bulması. ... Eğer kimse onu yanlış yaparsa, affedilene kadar affedilir … Tanrıların sevgilisi, tüm zaferlerin en büyüğünün dürüstlüğün zaferi olduğunu düşünüyor.

Kendi tarikatının şerefini arttırmak amacıyla başkalarının mezheplerine az rastlanırken kendi sozlersitesi.com mezhebine saygı duyan kimse, bu tür bir davranışla kendi tarikatına en ağır yaralanmaya neden olur.

Bütün ülkelerdeki tüm doktrinlerin partizanları birleşerek ortak bir burs yaşayabilirler. Kendisi ve kalbinin saflığı konusunda herkesin üstünlüğüne kavuşacağına yemin eder.

Asoka Kimdir ?

Hint İmparatoru, Maurya Hanedanlığı’nın 3. kuşak yöneticisiydi ve aynı zamanda Şandragupta Maurya’nın yani hanedanlığın kurucusunun öz torunuydu.Asoka’nın dedesi..Şandragupta, İskender’in büyük seferi öncesinde Kuzey Hindistanda büyük fetihler gerçekleştiren ve Hint Tarihi’nde ise ülkenin ilk imparatorluğunu kuran genarellerden birisiydi..

Asoka’nın Pişmanlığı

Hint İmparatoru’nun doğum yılı kesin olarak bilinmese de tarihçiler M.Ö. 300 civarlarında kabul ediyor.Hanedanlığın başına M.Ö. 273 yılında çıkan Asoka, dedesinin yolundan giderek askeri fetihlerle ülkenin topraklarını büyütmeye çalıştı.

Hint İmparatoru tam bir gaddardı.Ele geçirdiği yerlerde büyüm kıyımlar gerçekleştiriyordu.Hükümdarlığının 8. yılında Asoka, Hindistan’ın doğu kesimlerinde bulunan Kali-ga sozlersitesi.com devletini de yendi.Savaş alanını gezerken bir annenin feryadı ile irkilen Hint İmparatoru ne yaptığının farkına vardı.Savaşta 100.000 kişi ölmütü ve bunda fazla da yaralı vardır.Asoka o anın verdiği vicdan azabı ile tövbe etti.

 

Yorum yapın